Soud rozhodl. Fotka z Instagramu může být embedovaná proti vaší vůli

20. 4. 2020 | Kristýna Vozková, Petr Michl
Pokud je váš účet na Instagramu veřejný, může vaše fotografie kdokoliv dále použít. Kauza Sinclairová vs. Mashable tak v USA stanovila jasnější hranici mezi legálním a nelegálním sdílením cizího obsahu.


Zdroj: Stock Photos on Shuterstock

Pokud nahrajete na Instagram fotografii, dáváte tím každému právo ji embedovat a použít na svých stránách, aniž by se jednalo o porušení autorských práv. Tak zní verdikt newyorského soudu v kauze fotografky Stephanie Sinclairové žalující portál Mashable, který se opírá primárně o podmínky používání Instagramu a může mít dopad na problematiku autorského práva po celém světě.  

Spor mezi Sinclairovou a společností Mashable začal již v roce 2016. Mashable připravoval článek o deseti významných fotografkách angažujících se v oblasti lidských práv a požádal Sinclairovou o právo na použití její fotografie zobrazující matku a dítě v Guatemale. Poté, co tuto nabídku odmítla, server fotografii embedoval z jejího instagramového účtu. Sinclairová poté požádala o její odstranění z důvodu porušení autorských práv a následoval soudní spor, který však soudce Kimba Wood nyní rozhodl ve prospěch společnosti Mashable.  

Toto rozhodnutí je založeno na skutečnosti, že Sinclairová souhlasila s podmínkami užívání Instagramu, když si na něm zakládala účet. Díky tomu tak ona sama udělila sociální platformě souhlas s následným používáním fotografií, které budou na jejím účtu zveřejněny. Tedy tím, že fotografii nahrála na svůj veřejný profil souhlasila s tím, že ji může z Instagramu kdokoliv embedovat a znovu použít.  Z tohoto důvodu se nejedná o porušení autorských práv, neboť společnost Mashable embedovala fotografii přímo z autoršina feedu, nikoliv prostřednictvím jakékoliv třetí strany. Také si nenahrála samotnou fotografii fyzicky na svůj server a nepublikovala ji z něj.   

Kauza Stephanie Sinclairové tak v rámci americké jurisdikce stanovila jasné podmínky pro legální sdílení cizích fotografií, a vnesla tak do problematiky autorského práva o něco více světla.  Až doposud se v USA obdobné právní spory řešily na základě tzv. server testu, podle něhož embedování kódu u obrázku pouze ukazuje prohlížeči uživatele, kde je fotografie umístěna, ale ten, kdo jej používá, fotografii samotnou na svém ani jiném serveru neukládá. Ačkoliv by tak v souladu s tím společnost Mashable pro většinu amerických soudů za přímé porušení autorských práv odpovědná pravděpodobně nebyla, řešil aktuální spor i jiné aspekty.  Rozhodnutí newyorského soudu nyní určuje jasnější hranici mezi  legálním a nelegálním sdílením cizích fotografií (obsahu). Pokud si autor nepřeje, aby byly fotografie umístěné na Instagramu dále distribuovatelné, stačí aby svůj účet označit za soukromý (což poté udělala i Sinclairová se zhruba 170 tisíci sledujících). 

Rozhodnutí soudu i jeho odůvodnění si můžete přečíst zde. Níže pak naleznete náhled advokátky Petry Dolejšové na to, jak se řeší podobné případy v české realitě. 

_______

Štítky dokumentu: Legislativa
Sdílejte tento článek:
Podobné články: