STEM/MARK zkoumal vnímání českých finančních serverů. Vede Měšec.cz

7. 10. 2014 | Petr Michl

Vyplývá to z průzkumu českých serverů věnujících se osobním financím, který provedla nezávislá agentura zaměřená na marketingové výzkumy STEM/MARK.

Průzkum proběhl v období srpen až září 2014 na vzorku 1 020 respondentů. Servery hodnotili respondenti celkem v pěti kritériích: důvěryhodnost, praktičnost, odbornost, vliv na osobní finance a nezávislost. Respondenti známkovali jednotlivé servery jako ve škole, tedy nejnižší známka znamená nejlepší hodnocení.

Na prvních místech v důvěryhodnosti i dalších kategoriích jsou servery, které jsou na finanční problematiku přímo zaměřené, velkým médiím zaměřujícím se na problematiku financí se tak nedaříSekce Finance jinak v České republice nejpopulárnějšího zpravodajského portálu Novinky.cz, i u portálu Aktuálně.cz se umisťovaly převážně na posledních místech. Finanční sekce iDNES.cz na tom byla lépe - v kategoriích praktického přínosu portálů a důvěryhodnosti se umístila na čtvrtém, respektive na třetím místě.

V případě důvěryhodnosti se lidé dokážou do značné míry oprostit od hodnocení na základě vlastnictví média. Server Peníze.cz vlastní jako svoji content marketingovou strategii poradenská společnost Partners Financial Services, přesto figuruje v kategorii důvěryhodnosti a nezávislosti shodně na čtvrtém místě. Portál Investujeme.cz patřící poradenské společnosti Fincentrum je sice poslední, co se týká hodnocení nezávislosti, ale přesto má dle respondentů druhý největší vliv na osobní finance čtenářů. Další finanční portály jsou vlastněné mediálními vydavatelstvími.

Celkově nejlépe hodnoceným finančním serverem se stal Měšec.cz, za kterým se těsně umístily Kurzy.cz.

Vliv na osobní finance

Respondenti v průzkumu ohodnotili vliv jednotlivých serverů na jejich osobní finance. Na prvním místě se umístil server Měšec.cz se známkou 2,48, následují servery Investujeme.cz a Kurzy.cz.

Důvěryhodnost

Informace, které přináší server Měšec.cz, považují respondenti za nejdůvěryhodnější. Ohodnotili jej známkou 1,87. Za nejméně důvěryhodné servery považují InvestičníWeb.cz a NašePeníze.cz.

Praktický přínos portálů

Informace zveřejňované na serveru Měšec.cz mají pro čtenáře také praktický přínos (známka 1,9). Ohodnocení do známky 2 získal ještě server Kurzy.cz.

Kdo nabízí články psané odborníky?

Píší články skuteční odborníci, kteří problematice financí rozumí? V tomto případě respondenti ohodnotili nejlépe portál Kurzy.cz, která znamená druhé pořadí mezi hodnocenými servery.

Nezávislost médií


Respondenti měli rozhodnout, zda informace přinášené uvedenými servery jsou skutečně nezávislé, neovlivněné finančními institucemi. Nejlépe si v tomto ohledu vede server Kurzy.cz s průměrnou známkou 2,44 následován Měšec.cz s o 4setiny horším hodnocením. Až s relativně velkým odstupem je třetím místě portál Finance.cz.V průběhu testu se nejčastěji na první a druhé pozici střídaly Kurzy.cz a Měšec.cz. Druhý jmenovaný portál přitom nejlépe hodnotili respondenti ve věku 30 – 44 let s vysokoškolským vzděláním, bydlištěm v Praze a městech nad 100 tisíc obyvatel.

Pro průzkum STEM/MARK použil metodu CAWI, která je založená na dotazování ověřených respondentů v prostředí internetu. Výhradním zdrojem CAWI rozhovorů je Český národní panel. Dotazováno bylo 1 020 respondentů ve věku 15 – 59 let, představujících reprezentativní internetovou populaci ČR (pohlaví, věk, vzdělání, region, velikost obce). Pro průzkum byl použitý standardizovaný dotazník.

Kompletní výsledky průzkumu najdete na této stránce.

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: