Taylor Swift je největším znečišťovatelem ovzduší mezi celebritami. Za své cesty soukromým tryskáčem to schytává na sociálních sítích

8. 8. 2022 | Kristýna Vozková
Zdá se, že si Taylor Swift pohodlné cestování soukromým tryskáčem příště raději odpustí. Internet zaplavila vtipná meme kritizující zpěvaččin životní styl.

V posledních letech se problematika klimatických změn a jejich dopadu na lidský život stává hojně diskutovaným tématem. Ze všech stran k nám promlouvají odborníci, ekologičtí aktivisté, influenceři i celebrity a snaží se šířit osvětu a vyzývají k udržitelnému životnímu stylu, protože there is no planet B”. Ale najdou se mezi nimi výjimky.  Zatímco se snažíme snižovat svou uhlíkovou stopu, neplýtváme jídlem, jezdíme do práce na kolech, doma svítíme zásadně LEDkama a zavádíme bezmasé pondělky, soukromý tryskáč zpěvačky Taylor Swift za posledních 6 měsíců absolvoval celkem 170 cest  a vypustil tak do vzduchu neuvěřitelných 8 293,54 tun oxidu uhličitého. 

Podařilo se jí tak svým neudržitelným životním stylem trumfnout rappera Jay-Z, boxera Floyda Mayweathera i členky klanu Kardashian-Jenner, které dostávají od fanoušků za krátké lety soukromým tryskáčem od svých fanoušků vyčiněno už dlouhé roky. Poté, co společnost Yard zabývající se marketingem udržitelnosti zveřejnila výsledky průzkumu, podle kterého byla populární zpěvačka jmenována celebritou s nejvyššími emisemi CO2, internet okamžitě zaplavila vlna pohoršujících komentářů i humorných meme na téma  „Taylor a její tryskáč”. 

A není se čemu divit. Letoun Taylor Swift absolvoval od počátku roku 2022 celkem 170 cest a v průměru uletěl pouze 140 mil na let. Emise CO2 zpěvačky byly 1 184,8krát vyšší než celkové roční emise průměrného člověka, říká Yard. Tento klimatický průšvih nezachránil ani tiskový mluvčí zpěvačky, který v oficiálním prohlášení uvedl, že letoun Taylor je pravidelně půjčován dalším jednotlivcům, a připisovat jí většinu nebo všechny tyto výlety je očividně nesprávné." Mezi autorkou hitu Bad Blood a internetem tak nyní panuje tak trochuzlá krev”. Online prostor zaplavily memy dělající si z tryskáčového hýření popové divy s image holky od vedle” legraci.

 „Takže Taylor Swift zjevně nashromáždila nejvíce emisí CO2 ze všech celebrit používáním svého soukromého tryskáče a JENOM letos podnikla 170 cest," napsal na Twitteru jeden z uživatelů.  Děvče, děláš mi to zastávání se tě těžší a těžší."

 

„V tomto článku se píše, že Taylor Swift od ledna použila své soukromé letadlo 170krát. Máme ještě 209 dní do roku 2022. Takže letos je to jen 39 dní, kdy Taylor Swift neletěla svým soukromým tryskáčem. Co to dělá LOL, používá ho i proto, aby si skočila pro mléko?" tweetoval další.

Jiní si dali tu práci a k radosti nás ostatních vytvořili humorná meme, která teď baví celý internet. Někteří si v nich dělají legraci z Taylořiných textů. Tweet níže odkazuje k textu písně August, kde v první sloce zpěvačka zpívá o tom, jak nikdy nepotřebovala nic víc než slaný vzduch a rez na zápraží svého milého (Salt air, and the rust on your door, I never needed anything more).

 

 

 Jiná meme se vysmívají zpěvaččinu přístupu k životnímu prostředí a vyobrazují například člověka lezoucího na křídlo letounu „aby si dal se zpěvačkou kafe”,ženskou postavu v otevřeném vrtulníku s popiskem „Taylor si suší vlasy, protože se jí rozbil fén” nebo zpěvačku s partnerem na kouzelném létajícím koberci.

 

 

 

 

 

Samozřejmě se našli i tací, kteří se zpěvačky zastali, ale jejich komentáře typu „takže chcete, aby piloti neměli práci?” se staly jen další zbraní v rukou internetových vtipálků.

Stejně jako komentář popisující lásku Taylor Swift k tučňákům a její každoroční příspěvky na život těchto zvířat.

 

Všem je ale jasné, že klimatickou krizi nemůžeme připsat na vrub jednomu člověku. A pokud jsou výrobci fosilních paliv zodpovědní za více než 70 % globálních emisí skleníkových plynů za poslední tři desetiletí, pak je Taylořino využívání tryskáče jen kapkou v moři. To ale neznamená, že bychom tento fenomén měli přehlížet. Soukromé tryskáče představují 14krát více emisí na cestujícího proti běžnému komerčnímu letadlu. A 1 % nejbohatších lidí světa je stále odpovědné za polovinu emisí uhlíku způsobených létáním.

A kázání o životním prostředí a udržitelnosti od celebrit, které létají soukromým tryskáčem při každé možné příležitosti, jen přilévá olej do ohně. A je vcelku jedno, jestli s ním létají samy nebo ho někomu půjčují. Pro celebrity je udržitelnost často jen pozlátkem, kterým se snaží naklonit si své fanoušky. Takovéto jednání ale může být obzvláště v dnešní době tím, co jim zlomí vaz. Titul celebrity, která nejvíce znečišťuje ovzduší, Taylor určitě na popularitě nepřidá. Otázkou je, zda její chování fanoušky natolik pobouřilo, že se to promítne i v prodeji jejích alb nebo lístků na koncerty. Řada celebrit je ze svých fanoušků živa, influenceři jsou na svých sledujících závislí. A zdá se, že doby, kdy fotky ze soukromých tryskáčů získávaly ovace kvůli puncu luxusního životního stylu, jsou dávno pryč. Dneska frčí udržitelnost a ekologie a svět celebrit by se měl tomuto trendu co nejrychleji přizpůsobit namísto toho, aby plival na snahy běžných obyvatel o záchranu životního prostředí.

Zdroje: Independent, Insider, Let's Eat Cake

Štítky dokumentu: Formy PR Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: