Ten, co se dostal Marku Zuckerbegovi na Zeď

19. 8. 2013 | Petr Michl
Hacker poslal zprávu na Zeď Marka Zuckerberga. Neuznávali mu oficiální nahlášení bugu umožňujícího posílat zprávy na Zeď lidem, které nemáte v přátelích. Tak to hnal k nejvyššímu.

Odhalovat chyby na Facebooku se vyplatí. Pokud je nahlásíte skrze white hat disclosure program, můžete si přijít na slušnou odměnu. Co ale dělat se zástupci Facebooku, kteří nahlášený bug popírají a odmítají se s vámi bavit?

Přesně na tento problém narazil palestinský vývojář Khalil Shreateh, který objevil cestu, kterou jde obejít nastavení soukromí a postovat na zeď kohokoliv, i když není mezi Vašimi přáteli. Shreateh na to šel dle příruček. Nahlásil chybu skrze bug bounty program. Ilustroval ji tím, že poslal video na zeď jedné z Zuckerbergových spolužaček z vysoké školy, Amy Goodin (tu samozřejmě neměl mezi přáteli). Zaměstnanec zabývající se nahlášenými bugy, jenž se představil jen jako Emrakul, ale dané video neviděl, a tak neviděl ani problém.  Khalil Shreateh se mu snažil vysvětlit, že je to tím, že Emrakul nemá mezi přáteli Amy Goodin a naznačil, že kdyby chtěl, klidně něco pošle na zeď Marka Zuckerberga. Byl už ale dále ignorován.

Zkusil napsat ještě jednu oficiální zprávu, ale Emrakul mu krátce odpověděl, že se o žádný bug nejedná. Shreateh odpověděl: „Dobře, to znamená, že nemám na výběr. Budu informovat samotného Marka na Facebooku." A to také udělal.

Poté se mu ozval jiný softwarový inženýr Facebooku, Ola Okelola, a vyžádal si více podrobností. Krátce na to byl Shreatehovi zablokován jeho FB účet z „preventivních důvodů". Čistě technicky Khalil Shreateh porušil politiku největšího sociálního média, která říká, že odhalení bugu by nemělo být využíváno k ovlivňování reálných uživatelů. Ten, kdo ho odhalil, má svolení zakládat pro jeho testování fiktivní účty. I tak se nám ale chce zvolat: „Pro dobrotu na žebrotu." Khalil Shreateh nicméně na této kauze vydělal zviditelněním se a zvýšením své hodnoty na pracovním trhu. „Ten, co se dostal Zuckerbergovi na Zeď," nemusí znít v jistých IT kruzích vůbec špatně. Celý příběh si můžete prohlédnout níže ve videu, které Shreateh natočil.

Zdroj: khalil-sh.blogspot.co.uk

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: