Uživatelé Facebooku dostanou více kontroly nad tím, co uvidí ve svém news feedu

13. 7. 2015 | Dan Škvařil
Komplikovaný algoritmus konečně vystřídá prostá svobodná volba. Facebook lidem umožní přehledně si nastavit, které stránky a přátele uvidí v news feedu jako první.

Ano, je to tak. Váš news feed už zase bude především váš. To znamená, že nebude závislý pouze na algoritmu nepřístupném jako Kafkův Zámek, ale zejména na vašich preferencích. Facebook totiž v pátek oznámil uvedení volby, jak si vybrat příspěvky, které chceme vidět na sociální síti jako první.


Uživatelé si totiž budou moci nastavit, od kterých přátel a stránek uvidí jejich obsah jako první v news feedu. Až po vyčerpání oblíbených zdrojů budou následovat příspěvky další stránky, u kterých si lidé preferenci nezaškrtli. Algoritmus, který příspěvky hodnotí na základě desítek tisíců faktorů, tedy úplně nezmizí, ale přece jen ustoupí poněkud do pozadí na úkor toho, co nás zajímá nejvíce. Důležité je ovšem poznamenat, že počet preferovaných stránek a přátel je v rámci této volby omezený.

Šikovným navázáním na toto nastavení je možnost preferovat také nové stránky, které zatím lidé ve svém news feedu neměli. Facebook je navrhne na základě těch, které již uživatel sleduje a které jsou obecně oblíbené.
Vzít na milost a nemilost budete moci ovšem také přátele. V přehledném seznamu můžete průběžně zaškrtávat, koho chcete sledovat a koho ne. Šikovnou funkcí je také volba navrácení přátel, které jsme v minulosti přestali sledovat, do našeho news feedu.
Podobnou možnost řízení vlastního news feedu dostali v omezenější míře uživatelé již v listopadu, nastavení však bylo tak nepřehledné a skryté, že jej málokdo použil. Aktuální hravé rozhraní s ilustrovanými kraby má navodit snadnost této funkce, aby se jí nikdo nemusel zaleknout. Facebook navíc přichází s touto funkcí po několika měsících testování.

Pro facebookové stránky značek a médií je to po dlouhé době dobrá zpráva. Algoritmus totiž čím dál více pohřbíval jejich příspěvky na Zdi uživatelů pod příspěvky jejich známých. Způsobem, jak situaci řešit, pak bylo příspěvky sponzorovat. Nová funkce by pro správce těchto profilů mohla znamenat ušetření, pokud se jim podaří přesvědčit uživatele, aby si je přidali mezi preferované příspěvky ve svém news feedu. Právě to bude pro social media manažery tak trochu nový Olymp jejich snažení - přimět fanoušky k tomu, aby viděli jejich příspěvky vždy jako první věc po přihlášení.


Přehledná prioritizace příspěvků funguje zatím jen v mobilních zařízeních typu iOS včetně České republiky. Volbu naleznete ve svých iPhonech a iPadech pod nastavením Předvolby kanálu vybraných příspěvků pod záložkou Více.

Uživatelé deksktopové verze Facebooku a jeho aplikace pro Android si však musí ještě nějaký týden na fungování See First počkat.  Zatím jim tak zbývá možnost nastavení upozornění o příspěvcích jejich oblíbených stránek.

A to nás vede k následující žádosti o vaši laskavost...Potěšilo by nás, kdyby se k vám podobné články dostávaly i ve vašem news feedu co nejčastějiNastavte si prosím na naší facebookové stránce možnost „Dostávat upozornění" či v anglické verzi Get Notifications". Pak vám naše články neutečou a budete se rozhodovat o jejich čtení sami, nikoliv podle vrtochů algoritmu. Návod je na obrázku níže. 


Zdroj: Facebook

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: