V Londýně se otevře ilegální krevní banka pro homosexuální a bisexuální muže

19. 11. 2019 | Milada Zemanová
Miliony litrů zdravé lidské krve přichází vniveč, protože britské zákony zakazují odebírat krev mužům, kteří nemají požadovanou sexuální orientaci. Tedy heterosexuální.

Britský zákon zakazuje homosexuálním a bisexuálním mužům darovat krev. Aby dostali výjimku, tak se musí vzdát sexuálních aktivit po dobu 3 měsíců před odběrem. Běžná je tak v krevních bankách situace, kdy přijde muž, vyplní vstupní dotazník, pravdivě sdělí svou sexuální orientaci a následně ho personál odmítne a pošle ho domů.

Obrovské množství krve , od potenciálně naprosto zdravých dárců, tak nikdy nedoputuje k lidem, kteří ji potřebují. Toto se rozhodla změnit Unilad, která je součástí vydavatelské skupiny LADbible. Spojila se proto s agenturou Elvis a iniciativou Freedom to Donate (Svoboda darovat, pozn. redakce) a v rámci protestní kampaně založili ilegální krevní banku v Londýně.

Tato banka se má otevřít 23. listopadu a prozatím je její lokalita tajná. A právě ve zmíněný den zde budou moci homosexuální a bisexuální muži darovat krev bez toho, aby podstoupili sexuální půst.

Kampaň poukazuje na nesmyslnost zákazu, protože krev je stejně testována a k příjemcům tak vždycky putuje jen krev zdravá. Pokud by došlo ke změně zákona, mohly by být k dispozici miliony litrů krve ročně navíc.

Kreativní ředitel James Hudson z agentury Elvis navíc doplnil:

„Čím více jsme se tomuto tématu věnovali, tím více jsme zjišťovali, že o něm lidé velmi málo vědí. Rozhodli jsme se, že jen proto, že vláda nepřijme tuto krev, tak to neznamená, že ji nemůžeme sesbírat. A ukázat veřejnosti, kolik krve ročně přijde nazmar.”

Zájemci se mohou přihlásit k darování krve na webu Unilad a na stejné adrese je možné i podepsat petici s žádostí o změnu stávající legislativy. Svou solidaritu mohou lidé vyjádřit i na sociálních sítí za využití hashtagu  #BloodWithoutBias.

Místo krevní banky zůstane tajné po celou dobu a přesná adresa bude zaslána zájemcům o darování krve až poté, co podepíši smlouvu o mlčenlivosti. Samotné odběry budou provádět profesionálové a krev bude následně testována, aby byla prokázána pointa celé akce.

K odmítání krve na základě sexuální orientace dochází i v České republice. Některé nemocnice a transfuzní stanice vyřazují homosexuální muže z možnosti darování krve trvale. Jiné je vyřazují na šest měsíců nebo jeden rok.

Zdroje: Muse by Clio, Unilad, Radio Wawe

Kam dál?

Společnost LADbible je známá svými společensky angažovanými kampaněmi. V roce 2017 například reagovala na situaci, kdy vláda ignorovala snahy o vyčištění oceánu od gigantické hromady plastových odpadků. Vytvořila z ní totiž právoplatný stát. The Trash Island má už svou vlajku, měnu, pas a dokonce i obyvatele .

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: