Viacom neuspěl s žalobou namířenou proti službě YouTube

24. 6. 2010 | ČTK
Americký soud zamítl žalobu mediálního gigantu Viacom, která vinila internetovou společnost Google z toho, že umožňuje na svou službu YouTube bez povolení umisťovat videa chráněná autorským zákonem. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Viacom požadoval v rámci této žaloby odškodné přes miliardu dolarů (zhruba 21 miliard Kč).

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Americký soud zamítl žalobu mediálního gigantu Viacom, která vinila internetovou společnost Google z toho, že umožňuje na svou službu YouTube bez povolení umisťovat videa chráněná autorským zákonem. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.
Viacom požadoval v rámci této žaloby odškodné přes miliardu dolarů (zhruba 21 miliard Kč). Firma, která vlastní například televizní síť MTV Networks či filmové studio Paramount, tvrdí, že na službu YouTube byly umístěny desítky tisíc videí založených na jejích autorsky chráněných dílech. Google o tom podle ní věděl, ale neudělal nic, aby zabránil nezákonnému šíření těchto videí.
Soudce Louis Stanton však dospěl k závěru, že firmu Google nelze v rámci autorského zákona činit zodpovědnou za to, že měla "obecné povědomí" o tom, že videa by mohla být na službu YouTube umisťována nezákonně. "Provozovatel nemusí monitorovat či vyhledávat skutečnosti naznačující takovouto aktivitu," uvedl soudce.
Rozhodnutí soudu je podle agentury AP v souladu s tím, jak Google interpretuje 12 let starý zákon, který chrání internetové služby před obviněními z porušování autorských práv, pokud odstraní nezákonné materiály okamžitě, jakmile jsou na ně upozorněny. Viacom se proti rozhodnutí soudu hodlá odvolat.
Pro Google i další poskytovatele internetových služeb představuje toto soudní rozhodnutí důležité vítězství. "Bez tohoto rozhodnutí by byl konec s materiálem dodávaným uživateli a internet by přestal být participačním médiem," uvedl právník Centra pro demokracii a technologii David Sohn.

Štítky dokumentu: Google YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: