Video, nebo statické posty? Studie zkoumala roli videí a Stories v komunikaci na sítích

30. 11. 2022 | Petr Michl
Reels, Stories a další video formáty postupně vytlačují statický obsah. Podívejte se, o kolik víc jsou úspěšnější na Facebooku a Instagramu v případě organického dosahu, ale také reklam.


Vojtěch Lambert na Czech Internet Forum. Zdroj: Tuesday.cz

Video Killed The Radio Star, zpívali v roce 1979 The Buggles. Podobně se v roce 2022 digitální marketéři shodují, že Reels, Stories a další video formáty postupně vytlačují statický obsah. Trend ve tvorbě obsahu i jeho konzumování je zřejmý. Vojtěch Lambert, CEO digitální agentury LCG New Media, na konferenci Czech Internet Forum ukázal, jaký formát generuje nejlepší organické dosahy a jak si vede v placených kampaních. Studie organického i placeného obsahu je založená na základě tisíců kampaní agentury v roce 2022.

Organický obsah (Fotky vs. Videa vs. Stories)

Analýza sledovala průměrnou míru zásahů jednotlivých typů výstupů: fotek, videí, textových příspěvků a Stories u 5 445 výstupů na Facebooku a Instagramu. Cílem bylo ukázat, jaký formát v průměru generuje nejlepší organické dosahy napříč obory. Metrikou byla průměrná míra zásahu, tedy zásah příspěvku přepočítaný na počet fanoušků dané stránky či profilu.

Potvrdilo se, že na Facebooku z hlediska organického obsahu suverénně vedou videa, která mají o 30 až 50 % vyšší zásah než fotky a Stories.

Na Instagramu je pak rozdíl ještě patrnější. Průměrný zásah i engagement videí, tedy Reels a Stories, je o 50 až 70 % vyšší než u Carouselů na druhém místě a obrázků na místě třetím.

„Závěrem analýzy organického obsahu tedy je: Zaměřte se na video obsah. Video formáty v případě Facebooku i Instagramu dominují v rámci dosahu i engagementu,“ doporučuje Vojtěch Lambert.

Placený obsah (Fotky vs. Videa – Feed & Stories)

Cílem studie placeného obsahu bylo porovnat výkon videa vs. Statických formátů ve Feedu a zároveň i ve Stories. Analýza sledovala metriky CTR, CPM a CPC ve třech fázích kampaní: dosahové (SEE), návštěvnostní (THINK) a konverzní (DO). Analýza proběhla na více než 11 tisících kampaních za rok 2022.

Stories

V téměř všech sledovaných metrikách se ukázaly Stories na Facebooku jako levnější než Stories na Instagramu. Neváhejte je tedy ve svých kampaních používat. Méně jednoznačné bylo srovnání IG Stories vs, Reels, neboť se jejich výkon liší v různých fázích kampaně.

V dosahové fázi lze jasně doporučit video Stories, neboť CPM je o více jak polovinu levnější oproti Reels. V návštěvnostní fázi ale vyšly násobně lépe statické Stories, které mají o 50 % lepší cenu a o 20 % lepší proklikovost. V této fázi se osvědčily také FB Stories, kde jsme naměřili rekordní CTR 6,3 %. IG Reels mají v THINK fázi 2x lepší CTR a o 23 % lepší CTR než Stories. V konverzní fázi mají 2x lepší cenu statické Stories a lépe u nich vychází také CTR.

Pro úvodní fázi kampaně tedy používejte video Stories, pro konverzní kampaně raději statické. Zapojte IG Reels, mají velký potenciál pro zajištění pozornosti a návštěvnosti.

Feed

Jinak je potřeba přemýšlet u příspěvků na zdi, ať už na Instagramu nebo na Facebooku. Zde se ukázalo, že video obsah má nejvyšší účinnost v SEE fázi a je o 17 % levnější. Ve fázi THINK jsou rozdíly minimální a více záleží na zpracování kreativy než na samotném formátu. V DO fázi byla naměřena naprosto shodná míra interakce (CTR), CPM bylo ale o 25 % dražší u statického formátu, zatímco prokliky byly o 17 % dražší u videa. „Video tedy doporučujeme používat na začátku v SEE fázi a v dalších fázích především testujte,“ vysvětluje Lambert.

Závěr

Z jednotlivých analýz vyplývají tři hlavní zjištění:

 • Videa, Stories a Reels jsou z hlediska výkonu v kampaních nejlevnější a nejúčinnější brandové formáty reklamy.

 • Používejte do obsahu co nejvíce videí – zvyšují organický obsah. Neopomíjejte ani FB Stories.

 • Pro konverzní kampaně používejte statické reklamy ve feedu, jsou levnější.

 • Věnujte pozornost formátu Reels, který je velmi podporován Metou. Zajistí vám vysokou organiku za nízkou cenu.

 

Tip redakce

S aplikací FlexClip vytvoříte skvělá videa během několika minut. Získáte přístup k:

 • tisícům přizpůsobitelných šablon videí
 • více než 4 milionům fotografií a videí
 • více než 74 tisícům hudebních skladeb a zvukových efektů

 • 3+ milionům animovaných prvků

 • 1000+ textových animací

 • 1000+ speciálních efektů a přechodů

 • inteligentní nástroje AI včetně generátoru obrázků AI, generátoru videí AI, převodu textu na řeč AI, automatických titulků AI a překladače AI

 

Zjistěte více na flexclip.com.                    

Štítky dokumentu: E-Commerce Facebook Instagram

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: