Vodafone spouští volání přes Wi-Fi sítě a LTE

18. 7. 2016 | Petr Michl
Novinka může vyřešit problémy se slabým signálem, výrazně zlevnit hovory ze států mimo EU a na rozdíl od Skypu je toto online volání přímo svázáno s číslem.

Telefonní operátoři přestanou postupem času vydělávat nejvíce na zprostředkování hovorů a zasílání SMS, stanou se primárně obchodníky s internetovým připojením. Toto v posledních letech mnohokrát vyřknuté proroctví dostalo dnes další podškrtnutí. Postaral se o něj Vodafone, který nově umožňuje svým zákazníkům volání přes internet.

Jde o testovací režim dvou možností volání: tzv. Wi-Fi volání a skrze technologii VoLTE pro volání přes datovou síť LTE.

Wi-Fi volání umožňuje telefonovat a přijímat hovory doma i v zahraničí v prostředí, které je pokryté pouze Wi-Fi sítěmi. Mezi taková místa patří zejména podzemní prostory, suterény domů nebo velké budovy se železobetonovou konstrukcí. Vyplatí se především při volání ze států mimo EU.
Ceník hovorů z asijských zemí, USA, ale třeba i blízké Ukrajiny nabízí poměrně šokující pohled. Místo toho, abyste například při volání z New Yorku platili přes 90 korun za minutu, vás při použití dat bude stát telefonát nižší jednotky korun. Hovory ze zahraničí do České republiky uskutečněné prostřednictvím služby Wi-Fi volání i prostřednictvím stejnojmenné aplikace Vodafone účtuje jako hovory provedené na území České republiky. Hovory uskutečněné v roamingu a směřované do jiné cizí země jsou účtovány jako mezinárodní.


Zdroj: cellhone call on Shutterstock

„Vodafone nabízí dostupnost hlasových služeb mimo pokrytí mobilním signálem jako první operátor v České republice v masovém měřítku. Díky volně dostupné aplikaci Wi-Fi volání mohou zákazníci Vodafonu tuto moderní službu využít na všech telefonech se systémem Android 4.0 a novějším, tedy na všech telefonech s Androidem v nabídce Vodafonu. Wi-Fi volání umožňuje spojení s libovolným telefonním číslem stejně, jako klasické volání z mobilního telefonu“, říká Petr Dvořák, viceprezident pro koncové zákazníky ve Vodafonu.

Na vývoji a testování nových služeb Wi-Fi volání a VoLTE Vodafone exkluzivně spolupracoval se společností Samsung. K testování sloužily telefony Samsung Galaxy S6 a Samsung Galaxy S6 edge, které mají zabudovanou podporu funkce Wi-Fi volání přímo v systému telefonu. Tyto přístroje koupené v obchodní síti Vodafone jsou také plně kompatibilní pro dané služby. Pro většinu zákazníků ovšem postačí k tomu určená aplikace. Pro volání přes LTE je potom nutné mít SIM kartu to umožňující, v praxi to znamená mít SIM kartu vydanou od 1. 7. 2013.

Přínosem obou nových technologií volání je pevná identifikace s telefonním číslem, díky které volání probíhá stejně, jako by uživatel volal přímo v telefonní síti. To znamená, také stejné účtování hovorů, včetně možnosti využívat volné minuty v rámci zvoleného tarifu. Při využití technologie VoLTE přenos hlasu ani videa v případě video hovorů nespotřebuje žádná data z balíčku, který má uživatel k dispozici. VoLTE díky volání prostřednictvím datové mobilní sítě LTE nabízí extrémně rychlé spojení hovorů do dvou sekund, výrazně vyšší kvalitu přenosu hlasu a také udržení vysoké rychlosti datových přenosů na pozadí.

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.