Vyřizování účtů s giganty pokračuje. I Google čelí vyšetřování kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu

13. 9. 2019 | Milada Zemanová
Americké státy pokračují ve vyšetřování velkých technologických společností. Nyní se zaměřily na Google. Mimo jiné se blíže podívají na jeho reklamní praktiky.

50 amerických států a teritorií požaduje vyšetřování Googlu kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu. Skupina právníků v čele s Kenem Paxtonem oznámila, že cílem vyšetřování budou reklamní praktiky zmíněného vyhledávacího giganta. Současně doplnila, že se vyšetřování může ubírat i dalšími směry.

Ken Paxton k celé záležitosti uvedl:

„Není nic špatného na tom, stát se největším hráčem ve městě, pokud se tak stane prostřednictvím konkurence na volném trhu. Viděli jsme ale důkazy, že obchodní praktiky společnosti Google mohly porušit zájmy spotřebitele, potlačit inovace, narušit soukromí uživatelů a dát Googlu kontrolu nad tokem a šířením informací v online prostoru. Máme v úmyslu pozorně sledovat skutečnosti, které v tomto případě zjistíme, a postupovat podle potřeby.”

Vyšetřování Googlu ovšem není ojedinělým případem. Jedná se o další z kroků federální vlády, která se zaměřuje na všechny velké technologické společnosti. Mezi nimi se nachází i Apple, Amazon a Facebook.

Generální prokurátorka New Yorku, Letitia James, k tomuto vyšetřování uvedla:

„Google má kontroluju téměř nad všemi aspekty našich životů, což jej staví do středu digitální ekonomiky. Nemusíme ale použít internetový vyhledávač, abychom věděli, že nekontrolovatelná korporátní síla by neměla zastínit práva spotřebitelů.Z tohoto důvodu se New York připojil k vyšetřování. Chceme se ujistit, že Google získal své monopolní postavení bez použití nekalých praktik.”

Vyšetřování Googlu není zdaleka překvapením. Velké technologické společnosti se neustále nacházejí pod drobnohledem. Velký důraz je mimo jiné kladen i na nekalé obchodní praktiky, porušování soukromí uživatelů a na politickou zaujatost. Již nedávno byla společnost Google nucena za porušení Zákona o ochraně osobních údajů dětí zaplatit celkem 170 milionů amerických dolarů. Uvidíme tedy, jaké výsledky přinese toto vyšetřování.

Zdroje: MarketingLand, TechCrunch, The Guardian, Ken Paxton

Kam dál?

Google není jediný, kdo čelí vyšetřování. Facebook zaplatil pokutu ve výši 5 miliard dolarů a nyní má před sebou další vyšetřování týkající se jeho obchodních praktik.

Štítky dokumentu: Google
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.