WWF představuje font s písmeny mizejícími stejně jako zvířata, která reprezentují

12. 6. 2023 | Petr Michl
Portugalská kampaň Světového fondu na ochranu přírody vizualizuje vymírání zvířat. Vydává „Ohrožené písmo", které se snaží upozornit na fakt, že aktuální tempo vymírání druhů ohrožuje život na zemi jako takový.

Právě prožíváme tzv. šesté vymírání druhů.

Poprvé v historii země je ovšem zásadně ovlivněné jedním živočišným druhem. Ano, tušíte správně. Je to člověk.

Argumenty pro toto tvrzení shrnul ve studii publikované loni ve vědeckém časopise Biological Reviews, Robert H. Cowie. Nyní na tento stav upozorňuje portugalská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (ANP|WWF) ve spojení se ZOO Lisabon s kampaní vzniklou také díky agentuře BAR Ogilvy Lisbon.

Ta jako připomínku neustále pokračujícího vymírání druhů vytvořila The Endangered Typeface, v překladu „Ohrožené písmo".

Jde o unikátní font, ve kterém každé písmeno reprezentuje vybraného živočicha. Podoba fontu je dynamická díky napojení na databázi organizace stojící za Červenou knihou ohrožených zvířat (IUCN – Union for Conservation of Nature's Red List of Threatened Species), která kontinuálně aktualizuje své údaje. Klesající počet konkrétního živočišného druhu pak způsobuje „ztrátu hmoty“ konkrétního písmene.

Ohrožené písmo bylo uvedeno 22. května, v Mezinárodní den biologické rozmanitosti. Motto kampaně zní:

Živé písmo, zrozené k ochraně všech živočichů

 

Výkonná ředitelka ANP|WWF, Angela Morgado, k tomu uvádí:

„Ohrožení biologické rozmanitosti znamená ohrožení našeho přežití. Počet volně žijících živočichů a rostlin stále alarmujícím tempem klesá, což má vážné důsledky pro naše vlastní zdraví a živobytí.“

S tím souvisí o to, že počet písmen abecedy i výběr zvířat pro konkrétní písmena není rozhodně reprezentativním pro zachycení podstaty šestého vymíraní druhů.

Drasticky zvýšená míra vymírání druhů a klesající množství mnoha živočišných a rostlinných populací jsou dobře zdokumentovány, přesto někteří lidé popírají, že tyto jevy představují masové vymírání. Toto popírání je založené na neobjektivním pohledu na krizi, který se zaměřuje jen na savce a ptáky, ale ignoruje bezobratlé, kteří tvoří většinu biologické rozmanitosti,“  uvedl ve výše zmíněné studii její hlavní autor Robert Cowie.

 

Koaly a pandy si umíme lehce představit, soucítit s nimi, a i dokonce dělat něco pro jejich záchranu — i proto v Ohroženém písmu jsou. Vymíraní druhů se děje ovšem ve velkém právě u bezobratlých. Jejich vymírání může mít ale zásadní vliv na život zvířat, které stojí v potravním řetězci nad nimi. 

Ředitel agentury BAR Ogilvy, Miguel Ralha, říká:

„Tento nápad převádí alarmující počet druhů na pokraji vyhynutí do velmi jednoduchého, jasného a působivého vizuálního znázornění. Tímto projektem chceme přimět lidi, aby se zamysleli, podpořili a šířili informace o problému, který je větší než my všichni."

A můžou tak učinit i tak, že si Ohrožené písmo stáhnou a přispějí na činnost ANP|WWF. Můžete tak učinit zde.

Jistou potíží je to, že stažené písmo se vám nebude aktualizovat ani online na vaší stránce. S pozitivním náhledem ale bude každé stažené písmo otiskem doby. Navíc čím dříve si ho pořídíte, tím bude čitelnější.

Kompletní abecedu si můžete prohlédnout níže. 

Štítky dokumentu: Marketing v neziskovém sektoru

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: