YouTube představil nové nástroje pro úpravu, cílení i správu videoreklam

5. 10. 2017 | Kristýna Vozková
YouTube představuje několik novinek ze světa videoreklam. Patří mezi ně například Director Mix, nástroj pro vytvoření různých verzí stejné kreativy uzpůsobených pro určitý segment publika, sekvenční videoreklamy nebo nastavení vlastního publika podle zájmů, aby byla uživateli přehrána pro něj co nejpřívětivější sestava reklam.

Společnost Google představila v rámci letošního Advertising Weeku několik novinek  ze světa videoreklamy, které by žádnému marketerovi neměly uniknout.

Podle nejnovějšího výzkumu agentury pro výzkum trhu a veřejného mínění Ipsos budou uživatelé s 3x vyšší pravděpodobností věnovat pozornost spíše online videoreklamě než reklamě v rámci televizního vysílání. Pro online svět pak platí, že až 2x větší pozornost je věnována reklamám na YouTube oproti ostatním sociálním platformám. Je tedy více pravděpodobné, že právě na YouTube reklamy zasáhnou svůj cíl. A Google na to sází. Snaží se tedy neustále vyvíjet nové nástroje, které mají inzerentům usnadnit práci v rámci platformy.  Nyní přichází se 4 novinkami, které umožní videoreklamu lépe spravovat, zacílit i změřit její dosah.

Nastavení vlastního publika podle zájmů

Uživatelé využívají vyhledávání v online prostředí pro zábavu i pro pracovní účely. V obou případech je pro ně stěžejní získat dotazovanou informaci nebo produkt v co nejkratším časovém úseku. A právě tento proces by mělo pomoci urychlit nastavení vlastního publika podle zájmů. Inzerent tak nemusí spoléhat na Googlem předdefinovaná publika. Toto cílení mu navíc umožňuje oslovit uživatele YouTube na základě jeho činností napříč dalšími produkty a službami společnosti Google, tedy přes Google Mapy, vyhledávané dotazy či stažené mobilní aplikace. Inzerent tak má možnost oslovit například vášnivé lyžaře, kteří v nedávné době kupovali nové lyže, navštívili určité středisko nebo si stáhli do chytrého telefonu průvodce sjezdovými tratěmi. Podle společnosti Google mají kampaně, které využívají publikum definované na základě zájmů, o 20 % vyšší Ad Recall Lift a o 50 % vyšší Brand Awareness Lift v porovnání s kampaněmi, které využívají pouze demografické cílení.

 

Přizpůsobení vlastní kreativy pomocí programu Director Mix

Nejlepší možnou variantou pro inzerenta je spárovat relevantní kreativu s vlastním publikem. Toho je ale ve větším měřítku poměrně složité dosáhnout. V loňském roce YouTube spustil v USA a Kanadě aplikaci YouTube Director. Ta si kladla za cíl umožnit malým a středním podnikům vytvářet videoreklamy na profesionální úrovni i prostřednictvím mobilních telefonů. Nyní představuje Director Mix, nástroj, který ze základních stavebních kamenů videa vytvoří mnoho různých verzí stejné kreativy, přizpůsobených pro jednotlivé segmenty publika. Na inzerentovi bude tedy pouze poskytnout programu potřebný materiál, například pozadí a zvukové doprovody videa, a Director Mix poté vytvoří tisíce verzí s ohledem na cílené publikum a postará se o to, aby bylo relevantní video zobrazené správnému publiku. Službu využila například Campbellova polévka. Na vyhledávaný dotaz „Orange Is the New Black” se uživatelům zobrazovaly reklamy s dotazy typu: „Vypadá díky vašemu kuchařskému umu vězeňské jídlo jako pochoutka? Máme pro vás polévku.”

Společnost The Campbell Soup Company znamenala po využití nástoje Director Mix 55% nárůst prodeje a 24% nárůst vybavení si dané reklamy.

Sekvenční videoreklamy

Další novinkou, kterou inzerenti jistě ocení, je možnost sekvenčního řazení videoreklam. Díky němu má inzerent možnost uživatele navést na sekvenci videí, která pro něj budou nejvíce uživatelsky přívětivá, a zároveň může sám na jeho chování reagovat. Začít může například úvodním 15vteřinovým spotem, kde se uživatel seznámí se značkou, poté následuje delší video, ve kterém upozorní na kvality a parametry produktu, a následovat může 6vteřinový bumper, který může vést ke konverzi, případně produkt udrží v mysli sledujícího.

Tento nástroj má své efektivní využití také v remarketingu, neboť umožňuje vhodně navázat na předchozí nákupy v závislosti na čase, s ohledem na to, která videa zákazník viděl či neviděl.  Sekvenční videoreklamy využila společnost Ubisoft při propagaci nové hry Assassin's Creed. V rámci kampaně použila sekvence zkrácených videoreklam zacílené na návštěvníky stránky herního veletrhu E3. Kampaň zasáhla 15 miliónů unikátních diváků, vyhledávání výrazu Assassin's Creed” narostlo o 224 %, vyhledávání traileru o 375 % a zvýšení povědomí o 25 %.

 

Nielsen MPA - nové možnosti měření dopadu reklamy

Čtvrtou novinkou je nástroj Nielsen Matched Panel Analysis, zkráceně MPA. Ten by měl umožnit klientům obchodujícím se spotřebním zbožím, jako například potravinami, čistícími prostředky či kosmetikou, lépe měřit dopad na offline prodej u videoreklamy a dalších online kampaní v rámci Googlu.  

YouTube v neposlední řadě také rozšířil možnosti měření Oracle Datalogix ROI, které nyní umožňuje zahrnout i 6vteřinové bumpery. Inzerenti tak získávají možnost lépe a efektivněji měřit své kampaně.

Všechny uvedené novinky si kladou za cíl usnadnit inzerentům práci při tvorbě i správě videoreklam a uživatelům zobrazovat jen takové reklamy, které jsou pro ně relevantní. Další vylepšení a nové nástroje Googlu z oblasti videoreklamy na sebe tedy jistě nenechají dlouho čekat.

Zdroje: marketingland.com, adwords.googleblog.com

Štítky dokumentu: Google YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: