YouTube Rewind 2018: Král českého YouTube odchází s nejsledovanějším nehudebním videem

6. 12. 2018 | Petr Michl
„Důležitější video u mě na kanále nikdy nevyšlo a už ani nevyjde,” řekl Jirka Král o svém dokumentu „Byl jsem Youtuber". A měl pravdu, jde o nejsledovanější nehudební video na české YouTube za tento rok.S blížícím se koncem roku vyhlašuje videoportál YouTube již tradičně žebříček nejsledovanějších videí za poslední rok pod názvem YouTube Rewind. Ten český letos ovládli místní tvůrci symbolicky v čele s dnes už bývalým youtuberem Jirkou Králem. Jeden z nejsledovanějších českých YouTube tvůrců a průkopníků této platformy zaujal publikum poměrně neobvyklým formátem a sice hodinovým dokumentem o vlastní cestě k milionu fanoušků. Hudební část žebříčku pak letos patřila mladým českým tvůrcům Míně a Pjayovi, kteří zabodovali se svým klipem k písni Basic Boy. Na YouTube dále rezonoval letošní ročník SuperStar, internetový bavič Kazma, skupina Maroon 5, ale i vítěz loňského ročníku Kovy.

Co jsme na YouTube sledovali

Konec kariéry jednoho z nejslavnějších českých YouTube tvůrců Jirky Krále vyvolal na místní YouTube scéně pozdvižení. Známý tvůrce se se svým publikem rozloučil netradičně téměř hodinovým dokumentem o své cestě k jednomu milionu odběratelů. Krátký film Byl jsem Youtuber, který vznikal téměř rok a v němž vystupuje i řada dalších YouTube tvůrců, nasbíral do dnešního dne téměř 2 miliony zhlédnutí a stal se tak nejpopulárnějším nehudebním YouTube videem roku 2018 v České republice.


Zdroj: YouTube / Jirka Král

Další obsazení žebříčku pak ukazuje, že YouTube je skutečně platformou multižánrovou. Hned druhý nejúspěšnější počin má na kontě kanál slovenské Televízie Markíza. Účastník televizní soutěže Superstar Ladislav Angyal alias Lacko v něm svou chytlavou písní Pošta poblázní porotu soutěže i široké YouTube publikum. Do žebříčku se dále probojovala jeho kolegyně Tereza Mašková s interpretací písně Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové. Loňský vítěz Kovy se tentokrát v žebříčku umístil hned dvakrát, a to jak se svým edukativním videem o druhém kole prezidentských voleb, tak i s videem nazvaným Coming Out, v němž svým fanouškům oznamuje, že je gay.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

Co jsme na YouTube poslouchali

Vzrůstající úspěch českých tvůrců se promítl i do čistě hudebního žebříčku, který jindy obvykle ovládají zahraniční interpreti. Tvorba dua YouTube tvůrců Míny a Pjaye předčila v českých zemích i celosvětově úspěšný počin skupiny Maroon 5 a rapperky Cardi B píseň Girls Like You. Začínající zpěvačka nahrála spolu s hudebníkem Patrikem Jarešem klip k písni Basic Boy, který do dnešního dne nasbíral více než 9 milionů zhlédnutí.

Píseň Basic Boy přitom na české scéně předčila i nahrávku ONEMANSHOW Foundation Cizí zeď vzniklou pod taktovkou baviče Kazmy, v níž se předvedla řada českých osobností. Píseň Cizí zeď, která vznikla v rámci Kazmovy kampaně 1/10 obsadila v letošním žebříčku 5. místo. V Česku dále bodovaly klipy k písním These Days od skupiny Rudimental, zpěvačky Jess Glynne a rappera Macklemora, píseň Solo od skupiny Clean Bandit a zpěvačky Demi Lovato nebo třeba song Spolu od slovenské zpěvačky Simy.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10


YouTube Rewind 2018 pro celý svět

Google dnes zveřejnil také celosvětový YouTube Rewind 2018, který evidentně vznikl tak, že se největší hvězdy YouTube sedli kolem ohně a povídali si o tom, co by v letošní Rewindu nemělo chybět. Přejeme Vám příjemnou podívanou. 

 

Štítky dokumentu: YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: