Zakladatel WikiLeaks hovoří o možné pomstě Pentagonu

23. 8. 2010 | ČTK
Zakladatel internetového portálu WikiLeaks Julian Assange, jenž nedávno rozběsnil Pentagon zveřejněním jeho tajných dokumentů o válce v Afghánistánu, dnes řekl, že za jeho nejnovějšími obviněními ze znásilnění a sexuálního obtěžování může stát právě americké ministerstvo obrany.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Zakladatel internetového portálu WikiLeaks Julian Assange, jenž nedávno rozběsnil Pentagon zveřejněním jeho tajných dokumentů o válce v Afghánistánu, dnes řekl, že za jeho nejnovějšími obviněními ze znásilnění a sexuálního obtěžování může stát právě americké ministerstvo obrany. Prý chce zničit jeho internetovou stránku. O Assangeho rozhovoru se švédským listem Aftonbladet obsáhle informují světové agentury.
V sobotu bylo oznámeno, že na Assangeho byl vydán zatykač. Byl prý podezřelý, že před týdnem údajně obtěžoval jednu ženu a další na jiném místě znásilnil. Assange všechna obvinění odmítl a stockholmská prokuratura ještě v sobotu zatykač stáhla. Obvinění pak označila za nepodložené. Dnes se švédská prokuratura snažila vysvětlit zmatek, který v sobotu panoval kolem údajného zatčení Assangeho. Zopakovala, že žádné obvinění ze znásilnění už neexistuje, ale prý je ještě vyšetřován kvůli obtěžování.
Devětatřicetiletý Australan Assange švédskému listu řekl, že neví, kdo za obviněními stojí, ale on i členové jeho redakce prý byli varováni, že Pentagon má v rukávu nějaké špinavé triky, aby ho co nejvíce očernil a aby zničil jeho internetovou stránku. "Možná to tak je, možná není," řekl švédskému listu Assange.
"Naše obvinění proti Julianu Assangeovi přirozeně nezinscenoval Pentagon ani nikdo jiný," ujistila naproti tomu jedna ze dvou Švédek, které svými žalobami spustily justiční proceduru. "Odpovědnost za to nese výhradně muž s pokřiveným pohledem na ženy a s problémem, že se nedokáže smířit s odmítnutím," citovala agentura DPA vyjádření jedné z postižených žen v listu Aftonbladet.
Assange dnes řekl, že ho obvinění šokovala. "Už mne obviňovali v posledních letech z různých věcí, ale nikdy to nebylo tak závažné. Nikdy ve svém životě, ani ve Švédsku, ani nikde jinde jsem neměl sexuální vztah s někým, kdo by s ním nesouhlasil," řekl. Odsoudil i praxi médií, která "obvinění slepě publikovala".
Koncem července Assangeho WikiLeaks zveřejnil takřka 77.000 tajných dokumentů o operacích v Afghánistánu. Vysloužil si za to ostrou kritiku Pentagonu. Nyní Assange hrozí, že v dohledné době zveřejní další tajné citlivé dokumenty o spojencích v Afghánistánu. Má jich prý ještě kolem 15.000. Podle serveru CNN WikiLeaksu v tom slíbila pomoc švédská Pirátská strana. WikiLeaksu prý pronajme zdarma prostor na svých serverech jako součást svého politického poslání.
Assange přijel do Švédska podle zahraničních webů na pozvání asociace křesťanských sociálních demokratů, dojednával zde spolupráci se švédskou Pirátskou stranou a zúčastnil se tiskové konference. Tam oznámil, že má v úmyslu na webu zveřejnit další další tajné vojenské dokumenty o válce v Afghánistánu, napsal v sobotu server telegraph.co.uk.

Štítky dokumentu: Reportáže

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: