Zlato na Cannes Lions: Včelí influencer šíří osvětu o životním prostředí

8. 7. 2021 | Barbora Vičarová
Jak zvednout povědomí o důležitém tématu na sociálních sítích? Přeci pomocí influencera! Francouzská osvětová kampaň si vytvořila jednoho přesně na míru, a pan Včelka nyní sbírá marketingová ocenění.

Včely masivně vymírají po celém světě a mnoho z nás si neuvědomuje, co všechno jejich úbytek může do budoucna ovlivnit. 75 % potravin, které jíme, jsou přímým důsledkem opylování rostlin včelami a bez nich bychom si pravděpodobně nemohli dát mnoho druhů ovoce, zeleniny, ale ani maso, mléčné výrobky, čokoládu nebo kávu. A přesto se nebojíme používat pesticidy a agresivní způsoby hospodaření se zemědělskou půdou, díky kterému je 46% divokých a domácích druhů včel je na pokraji vyhynutí. Ale co s tím?

Francouzská nezisková organizace Fondation de France se rozhodla přistoupit k osvětové kampani s humorem a využít na sítích sílu influencerství. Vznikla tak speciální marketingová kampaň v jejímž středu stojí ten, koho se celý problém týká nejvíce, tedy pan Včelka. Projekt virtuálního influencera jménem B. Bees se odehrával na Instagramovém profilu @bee_nfluencer a za dva roky kampaně nasbíral téměř 600 tisíc sledujících. 

Prvotní myšlenka byla jasná – čím více sledujících pro včelího influencera, tím více peněz na osvětu o včelách a jejich důležitosti pro životní prostředí. Pan Včelka totiž pracuje úplně stejně jako jiní influenceři, vytvářením a monetizací publika prostřednictvím placených partnerství se značkami. A tak na Instagramu můžete vidět, jak pan Včelka cestuje po Švýcarsku se značkou Ricola, má placenou spolupráci s Airbnb nebo propaguje speciální merch, který vznikl ve spolupráci s Galerií LaFayette.

Pan Včelka tak sdílí s uživateli svůj každodenní život prostřednictvím příspěvků a příběhů, v nichž se mísí vzdělávací obsah a humorné situace ze života influencera. Roztomilá postavička postupně získala 13 placených partnerství se značkami, zveřejnila 769 příspěvků a nespočet instagramových stories. Díky celé kampani se vybralo 150 000 eur na podporu osvětové kampaně a zafinancovaly se 4 reálné projekty na ochranu včel. 

Úspěch kampaně byl obrovský a mnohým uživatelům pan Včelka přirostl k srdci. Po dobu trvání kampaně jste totiž mohli s roztomilým tvorečkem prožít první lásku, poznat jeho rodiče, strávit s ním osamělé chvíle v karanténě a nakonec zamáčknout slzu nad jeho dojemným koncem. 

Kampaň pak ocenili i letošní Cannes Lions, kde celý projekt získal celkem 8 cen. Zlato za community management, dvakrát stříbro za inovativní použití influencer marketingu a dvakrát bronz v kategorii neziskových a charitativních projektů a také za design a ilustraci. Třikrát se pak dostal také na shortlist. Je tedy znát, že i virtuální influencer může publikum chytit za srdce a pomoci osvětě i na jiná témata, než je móda, technologie nebo kosmetika. 

Tip redakce:

Australský prodejce medu zachraňuje včely s pomocí unikátních úlů využívajících AI. Jak to celé funguje?

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: