Češi mají velké rezervy v oblasti vydělávání peněz, chce to jenom rozjet podnikavost a nebát se přivýdělků

19. 11. 2013 | rd

Častokrát kolem sebe slýcháme: „Na to nemám." nebo „ To si přeci nemohu dovolit". Řada z nás ale pro změnu své situace nedělá maximum. Bojíme se přivýdělku a ze všeho nejvíce podnikání, informuje o tom úvěrová společnost Home Credit.  Ta si nechala zpracovat specializovaný průzkum agenturou STEM/MARK, aby zjistila, jak jsme na tom v České republice s podnikavostí. Výsledky byly více než překvapivé. Pouze 17 % Čechů má v současné době přivýdělek k hlavnímu zaměstnání, a to si říkáme národ zlatých českých ručiček.

Strach z neúspěchu je silnější než touha po lepším životě

Řada lidí se do podnikání nepouští právě proto, že má strach překonávat překážky a hrozí se případného neúspěchu. Tyto názory se většinou týkají starších generací, které už nehodlají měnit postoj k životu. Špatné zkušenosti a řada návyků je od jakýchkoliv vzletných myšlenek na větší bohatství drží na hony daleko.

Lépe jsou na tom mladí lidé, kteří stále věří v lepší budoucnost a doposud si neprožili velká zklamání. Ti také tvoří největší část z těch, co si podle průzkumu vytváří vedle hlavního zaměstnání další příjem.

Využít, co nás baví a zpeněžit to

Není třeba hned odcházet ze zaměstnání a pouštět se do nových projektů. Řada Čechů má koníčky, které provozuje v tichosti doma, a přitom by je šlo snadno převést na peníze. Analytik Home Credit, Michal Kozub, dodává:  „Podnikáním mohou být myšleny i drobné přivýdělky.  Relativně snadno lze například zpeněžit přebytky ze zahrad nebo rukodělné výrobky. Popularita farmářských trhů nebo webových tržišť jako Fler.cz  ukazuje, že to tak již mnoho lidí úspěšně dělá."


I rukodělné výrobky mohou být zdrojem přivýdělku. Háčkování nebo vytváření bižuterie není již pouze doménou babiček. Dnes se svými výrobky na internetu obchoduje řada mladých lidí. Zdroj: CC. commons.wikimedia.org

Oblíbené profese, kterými si Češi přivydělávají:

  • účetnictví,
  • prodej vlastních výrobků,
  • opravy počítačů,
  • vývoj programů,
  • doučování jazyků,
  • fotografování,
  • pečení a další.

Nedostatek peněz lze řešit

Více než jedna čtvrtina z těch, co si přivydělávají, by ráda ze svého přivýdělku udělala zdroj hlavních příjmů, často je od toho ale dělí nedostatek finančních prostředků. Kozub radí: "Máte-li dobře promyšlený podnikatelský plán, můžete využít řadu půjček na rozjezd. Než ale o půjčku zažádáte, vytvořte si i podrobný finanční plán, který počítá s příjmy, výdaji a splátkami úvěru. Pro jistotu si také vypracujte dvě varianty plánu – horší a lepší, abyste nebyli později překvapeni."

Rada na závěr zní – pokud se bojíte, postupujte po malých krůčcích. Dělejte věci, které vás baví, a u toho se vzdělávejte.

Sponzorovaný článek


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: