Facebook chce zamezit šíření dezinformací o vakcíně proti koronaviru

9. 12. 2020 | Milada Zemanová
Dezinformace o koronaviru a očkování v letošním roce dosáhly několika miliard zobrazení. Facebook jim chce bránit a současně podporovat oficiální zdravotnické autority. Důsledkem by mělo být zvýšení důvěry v očkování a ochrana zdraví ve společnosti.


Zdroj: Fake News na Shutterstock

Vakcíny proti onemocnění COVID-19 začínají být distribuovány po světě a spolu s nimi se šíří dezinformace. Ty se týkají například účinnosti vakcíny, její bezpečnosti či vedlejších účinků. Facebook se chystá proti fake news zakročit, protože mohou vážně ohrozit zdraví ve společnosti

Společnost Facebook uvedla, že nová pravidla se budou vztahovat na příspěvky a komentáře na platformách Facebook i Instagram, které budou tvrdit některou z následujících informací:

● Vakcíny proti onemocnění COVID-19 obsahují mikročip či cokoliv dalšího, co není zmíněno ve složení.

● Konspirační teorie, jako například, že se na určité části populace vakcína testuje, aby se zjistilo, jestli je vůbec bezpečná. A tato část populace o testování neví.

● Informace o možném nebezpečí a rizicích spojených vakcínou, které byly vyvráceny oficiálním zdravotnickými organizacemi.

Tento přístup Facebooku je důležitým krokem kupředu. Již v červnu letošního roku Dr. Anthony Fauci, epidemiolog a šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), varoval, že v USA sílí hnutí proti vědě. A právě to může vyústit v odmítání vakcíny u vysokého množství lidí.

Samotný Facebook je přitom významným činitelem ve zmíněném odporu. V srpnu tohoto roku nezisková organizace za lidská práva Avaaz uveřejnila výzkumnou zprávu týkající se šíření dezinformací. Z něj vyplynulo, že se skrze Facebook šíří vysoké množství zdravotnických dezinformací a jen v prvních 5 měsících roku 2020 si tyto mylné zprávy získaly 3,8 miliardy zobrazení.

Zdroj: Avaaz

Facebook uvedl, že bude svůj přístup průběžně rozvíjet a bude se snažit zamezit nepravdivým informacím tak rychle, jak to bude možné. A doplnil:

„Budeme se snažit informovat veřejnost o vakcínách a podpoříme autoritativní zdroje informací skrze naše COVID Informační centrum.”

Stejně jako Facebook hraje významnou roli v šíření dezinformací a odmítání vakcíny, tak bude klíčový i pro získání důvěry vůči vakcíně a ochotu lidí se nechat naočkovat.

Situace v České republice

Dezinformace se nevyhýbají ani lidem v České republice. Podle říjnového průzkumu, který provedla agentura STEM/MARK, by se nenechalo naočkovat 66 procent respondentů. Mezi lidmi se šíří mylné informace, jako například, že vakcíny obsahují škodlivé látky, případně, že bude povinné. Ministerstvo zdravotnictví se snaží informace uvádět na pravou míru. Dokonce na webové stránce ministerstva existuje sekce věnovaná čistě dezinformacím.

Prorektor Univerzity Karlovy, vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, Jan Konvalika, k této tématice publikoval příspěvek, který rozhodně stojí za přečtení:

Přátelé, tohle je důležité. V posledních dnech jsem doslova zavalen konspiračními texty a videi o tom, jakou hrůzu na...

Zveřejnil(a) Jan Konvalinka dne Sobota 5. prosince 2020

Ministr zdravotnictví Blatný uvedl, že je v plánu kampaň pro osvětu o koronaviru a očkování. Vláda na tuto kampaň vyčlenila padesát milionů korun. Podle Blatného by měla být agentura, která bude připravovat zmíněnou informační kampaň, vybrána na začátku ledna příštího roku.

Snad kroky Facebooku a našeho Ministerstva zdravotnictví povedou k lepší osvětě, zvýšení důvěry lidí ve vakcínu a zdravotnický systém. A v důsledku přispějí i k vylepšení života ve společnosti a návratu k jeho podobě, na kterou jsme zvyklí.

Zdroje: Social Media Today, Facebook, Avaaz, iDnes, ČT24

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:
Podobné články: