Vše, co jste kdy chtěli vědět o Androidu (ale báli jste se zeptat)

15. 6. 2011 | Barbora Novosadová
Marketing Journal se nebál a vyzpovídal vývojáře aplikací pro Android Tomáše Zvěřinu.

Co o sobě řekl Tomáš Zvěřina:

Jsem… Zarputilý obránce čistoty dat.

Chci, aby… se Dalajlama vrátil do Tibetu.

Jednou… se ukáže, kdo měl vlastně pravdu.

Marketing Journal oslovil předního českého vývojáře aplikací pro Android Tomáše Zvěřinu a provedl s ním rozhovor.

Rozhovor má dvě části – první část je určená předevšímtěm z vás, kteří jste o Androidu už zaslechli, ale stále přesně nevíte, co to je a k čemu se používá.

Zkušení „Androiďáci“ mohou samozřejmě tuto část vynechat a přejít rovnou do části druhé, která je již odbornější a doufáme, že vám přinese užitečné informace.

 

Část první

Co je Android?
Android je operační systém pro mobilní telefony a tablety. Je to ta věc, která z hardwaru, krabičky, která tiše leží vypnutá, udělá cosi, co se hýbe a dá se s tím nějak interagovat.

Co bylo před Androidem?
Před vytvořením Androidu si každý výrobce řešil otázku operačního systému sám. Dlouhou dobu byl nejznámějším systémem Symbian od Nokie. Později se rychle prosadil iOS od Applu.

Jaké jsou rozdíly mezi Androidem a iOS?
V zásadě jsou rozdíly pouze miniaturní. Operační systém v podstatě zprostředkovává aplikacím přístup k paměti zařízení, k úložnému prostoru, nebo ke kameře, fotoaparátu atd. To ve skutečnosti dělají všechny systémy podobně. Systémy se začínají odlišovat v tom, jak mohou aplikace fungovat. Předností Androidu je například to, že vývojáři dává volnost v tom, že jeho aplikace může běžet na pozadí.

Jak postupujete při vývoji nové aplikace?
Buď přijde zákazník a má jasnou představu o tom, co by potřeboval, v tom případě děláme vše na zakázku, nebo vytváříme aplikace na základě našich nápadů.

Nemohou aplikace způsobit uživateli nějakou škodu?
Aplikace budou fungovat dobře, pokud je dobře napíšeme. Nejhorší, co se může stát, pokud aplikace nebude fungovat tak jak má, je, že dojde třeba k úplnému vybití baterie. Nic horšího se ale určitě nestane.

Část druhá

O jaké aplikace mají v současné době firmy zájem?
Specializuji se na vývoj aplikací na provádění kontrol a inspekcí. To je velmi praktické – nemusíte s sebou nosit notebook, fotoaparát, ke všemu nabíječky a dráty, stačí vám pouze váš telefon, na kterém si vše nafotíte, vyplníte formulář toho, čehož inspekci právě provádíte. Tyto aplikace ocení celá řada firem: pojišťovny, likvidátoři škod, stavební dozor, architekti, pracovníci outdoor marketingu atd. Tyto aplikace ušetří čas s následným tříděním získaných fotek a přidáváním poznámek. Vše jde jednoduše udělat prostřednictvím mobilního telefonu.

Inspirují se čeští vývojáři při vývoji aplikací zahraničními trendy?
Myslím si, že inspirace ze zahraničí není tak výrazná, protože sám trh či celá komunita je globální. Když vymýšlíte nový produkt, nepřemýšlíte nad ním pouze z pohledu České republiky, ale často již uvažujete, zda bude užitečná pro kohokoli na světě.

Jak se o vaší aplikaci dozvědí například v USA?
Existuje centrální systém všech aplikací, a to jak na iPhonu, tak i na Androidu. Prostřednictvím jedné aplikace se dostane do seznamu všech aplikací, které jsou k dispozici, ty si pak můžete koupit nebo zdarma stáhnout. Dnes jsou již stovky tisíc nejrůznějších programů v několika kategoriích.

Jak se pohybují ceny aplikací?
Ceny se pohybují v řádech jednotek dolarů. Zdá se, že na iPhonu si můžete dovolit chtít za aplikace spíš více peněz a uživatelé vám je dají. Na Androidu na to uživatelé nejsou příliš zvyklí, ale snesou třeba, když se objeví nějaká reklama.

Vaše nejúspěšnější aplikace: Funny Touch Screen

To je v podstatě hra pro batolata. Mohou ji hrát již děti od věku jednoho roku, roku a půl. Je to nejjednodušší možná věc, kterou lze ještě nazvat hrou. Dítě mačká tlačítka a postupně se odkrývá obrázek. Aplikace má už přes 300 000 stažení a je zdarma.

Vaše nejužitečnější aplikace: Night Walker

Pokud to vezmu hodně demagogicky pak Night Walker, protože zachraňuje lidské životy.

 

Jaká aplikace vás v poslední době nejvíce překvapila?
V poslední době spíše nic. Ale v začátcích mě velmi překvapila aplikace, která se jmenovala WikiTude. Tato aplikace vám vnáší do reálného světa údaje stažené z internetu. Vezmete telefon a jeho kamerou se díváte kolem sebe. Neboť smartphony mají i kompasy a GPS, tak je aplikace schopná vám přesně říci, kde se pohybujete, na jakou budovou či kopec se díváte atd. Může vám ukázat třeba i reality k pronájmu či koupi.

Jaké je reklamní využití aplikací?
Existují různé reklamní sítě na všech platformách, které se zajímají o informace o uživatelích aplikací. Chtějí po aplikaci, aby jim řekla věk uživatele, jeho pohlaví, místo, kde se právě nachází. Podle těchto informací potom mohou reklamu přímo zacílit. Na druhou stranu však určitě ne zacílí tak přesně jako např. Facebook.

Jak se mění svět s příchodem chytrých telefonů?
Zatím je to hodně nová věc a způsob práce s telefonem se mění. S příchodem chytrých telefonů se do značné míry mění to, jak pracujeme s informacemi. Jak moc je nutné se připravit např. na schůzku s neznámým člověkem. Se smartphony se v podstatě nemusíme připravovat vůbec – vše najdeme teprve, až to bude potřeba – informace o dopravě, o lidech (prostřednictvím sociálních sítí). Myslím si, že je to významná až revoluční změna v lidském chování.

Jak je to s bezpečností ochrany soukromí u aplikací pro Android?
Je to o tom, co si uživatel doinstaluje sám a jaké licenční podmínky odsouhlasí, nakolik si dá pozor na varování. Na Androidu vždy extra povolujete každé aplikaci zvlášť např., že se může podívat na GPS a určit vaši momentální polohu. Pokud si stáhnete aplikaci, které vám mění pozadí v hezké fotografie, ale má přístup k vaší lokaci, internetu a kontaktům, následky si musíte nést sami.

Na letošní AppParade jste vyhrát se svým Night Walkerem první cenu. Jaká aplikace vás zde zaujala?
Líbila se mi aplikace s názvem AirSay. Je to spíš taková blbina. Vložíte do telefonu nějaký nápis a telefon ho potom zobrazuje tak obrovskými písmeny, které se nevejdou na obrazovku. Telefon je tak posunuje na obrazovce ze strany na stranu. Pokud se synchronizujete s tímto posouváním a máváte rukou, tak se zdá, že je nápis napsaný ve vzduchu. Vypadá to, jako kdybyste odkrývali telefonem písmena přímo ze vzduchu.

Co je podle vás nejúspěšnější aplikací pro Android?
Myslím, že Angry Birds. Nenapadá mě jiná aplikace, která by byla alespoň podobně známá.

Jaká jsou pravidla a kritéria pro zveřejnění aplikace v marketu?
Do marketu se nesmí dostat žádná aplikace, která obsahuje gambling, online kasína, hry o skutečné peníze, násilí, rasismus. Oproti Applu je Google mnohem vstřícnější erotice.

Funguje zde nějaká cenzura?
Ne. Uživatelé ale mají možnost zvednout ukazováček a označit aplikaci jako nevhodnou či nebezpečnou. Automat potom situaci vyhodnotí a aplikaci stáhne, potom se tím začíná někdo zabývat.

Používáte některé ze svých aplikací?
Night Walker jsem použil smysluplně pouze jednou. Na dceru ale občas neváhám použít hry, které jsem vytvořil.
 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?