"Ahoj, jmenuji se Vladimír" aneb Pivo určené pouze heterosexuálům

5. 2. 2014 | Irena Šovčíková
Pivovar BrewDog upozorňuje na problém s právy homosexuálů v Rusku po svém - vytvořením speciálního piva.

Rusko není jen zemí letošních zimních olympijských her, ale i zásadních homofobních zákonů. Právě za ty se jim dostává velké kritiky ze všech stran. Pivovar BrewDog se rozhodl svůj nesouhlas vyjádřit kreativně - novým pivem. Ale pozor, homosexuální pivaři by na něj měli zapomenout, je totiž určené jen a pouze heterosexuálům. V Rusku by s ním tak neměli mít žádný problém.

Ruská vláda v roce 2013 přijala zákon, který zakazuje propagovat jakýkoliv netradiční sexuální svazek. Není možné tedy legálně propagovat, že homosexuální vztah je stejný jako ten heterosexuální, nedejbože lepší, případně rozdávat materiály propagující práva gayů a lesbiček. V současné době se také jedná o zákonu, který by spravil práva na opatrovnictví dětí ty, kteří se po rozvodu rozhodnou pro vztah se stejným pohlavím.
To se ale logicky nelíbí zastáncům lidských práv. Jenže pokud nejste významný člen vlády, nositel Nobelovy ceny nebo alespoň velká značka se silnou mediální podporou, pravděpodobně váš protest nikdo nezaznamená.

Skotský pivovar, BrewDog, se rozhodl svůj nesouhlas projevit kreativněji než napsáním blogu. Jak jinak než tím, co znají nejlépe. Pivem. Vzniklo tedy speciální pivo s názvem Hello, my name is Vladimir, které je určené speciálně nadsamcům, kteří rádi jezdí polonazí na koni, perou se na karate-podložkách a rybaří v teplákách. Pivo, které je vytvořené speciálně pro olympiádu v Soči má růžový obal s portrétem Vladimíra Putina ve stylu pop-art. Holdujete-li ale homosexuálním vztahům, raději na něj zapoměnte, je určené jen "pravým chlapákům".

Bedna sarkastického piva už byla i doručena přímo do Kremlu. Vzhledem k tomu, že Hello, my name is Vladimir je jednoznačně označené jako pro heterosexuály, neměl by pivovar mít s homofobní legistlativou žádný problém. K pivu patří taky odpovídající twitterový hashtag - #notforgays. Pokud na něj máte heterosexuální chuť, k dispozici je i objednání on-line. Navíc půlka všech výdělků půjde na podporu organizací, které podporují ty, jež se chtějí volně a otevřeně vyjádřit. Bez odsuzování.

Hello, my name is Vladimir není ale prvním kontroverzním kouskem z dílny BrewDog. Už před dvěma lety, na "počest" olympijských her v Londýně vzniklo Never Mind The Anabolics. Pivo, které prý obsahovalo zakázané látky podporující sportovní výkon. V roce 2010 se jejich pivo The End of History, prodávané v lahvích a vycpaných zvířatech, vyprodalo během pár hodin. I přes jeho vysokou cenu.

Co říkáte na tuto guerilla akci? Nám se líbí kreativní pojetí protestu i využití současného mediálního buzzu okolo olympiády pro upozornění na samotný problém a značku.

Zdroje: The Drum, BrewDog


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: