Apple snižuje svůj podíl na příjmech vývojářů v App Store na 15 %. Neplatí to ovšem pro všechny

23. 11. 2020 | Petr Michl
Z 30% komise z příjmů je jen poloviční, to už se skutečně vyplatí. Apple dává prodejcům aplikací na App Store s ročním obratem pod milion dolarů velký dárek.

Boje firem prodávající své aplikace v rámci App Store se společností Apple se staly v tomto roce velmi viditelné. Výrazné medializaci se dostalo například tahanicím s tvůrcem herního fenoménu Fortnite, studiem Epic Games. Nyní Apple částečně ustupuje a snižuje svůj podíl z prodejů na 15 %, ovšem jen v v případě, že jde o aplikaci společnosti, které na App Store vydělají pod 1 milion dolarů ročně (tedy cca 22 milionů korun, pozn. red.).

To znamená snížení podílu o celou polovinu z původní výše 30 %. Tato nová úprava podmínek bude platit od 1. ledna 2021 s tím, že výše příjmů ze všech aplikací jedné entity/vývojáře v rámci App Store se bude počítat za předchozí kalendářní rok, tedy za rok 2020. Pokud v průběhu roku vývojář překoná ve svých příjmech 1 milion dolarů, začne pro něj platit podíl s 30% sazbou.

App Store nabízí vývojářům tržiště s potenciálně obrovským publikem. Přístup k němu má 1,5 miliardy zařízení ze 175 zemí světa. V tuto chvíli je na něm 1,8 milionu aplikací. Apple monetizuje 15 % z celkového počtu aplikací, bere si přitom podíl na ceně placených aplikacích a platbách v rámci aplikací. Apple nespecifikoval, jakého procentního podílu aplikací odvádějících Applu zmíněné podíly z příjmu se bude jejich snížení týkat, uvedl ovšem, že „výrazné většiny“ z nich.

Pochopitelně ale neplatí pro velké váhy typu Epic Games nebo společnosti spojené v září tohoto roku do tzv. Koalice za férovost pro aplikace (Coalition App Fairness), v které můžete najít mimo zmíněné herního studia také například Basecamp, Blix, Blockchain.com, Deezer, Match Group (vlastnící Tinder, pozn. red.), News Media Europe, Prepear, Protonmail, SkyDemon, Spotify nebo Tile.

Štítky dokumentu: E-Commerce Mobilní aplikace
Sdílejte tento článek:
Podobné články: