Autor Humans of New York publikoval nejsdílenější příspěvek historie Facebooku. A není to fotografie

22. 3. 2016 | Petr Michl
Poznejte nejsdílenější příspěvek historie Facebooku. Je jím otevřený dopis Donaldovi Trumpovi od autora stránky Humans of New York.

Sociální média dávají zaznít i hlasu těch méně bohatých a privilegovaných. Ve velkém to dokazuje Brandon Stanton, autor facebookové stránky Humans of New York, která každý den přináší fotografie anonymních tváří z ulic New Yorku doplněné o jejich příběhy. Velmi se tak hodí, že právě jeho příspěvek se stal nejsdílenějším v historii Facebooku. Paradoxně ovšem nejde o fotografii, ale o text, konkrétně o otevřený dopis směrovaný kandidátovi na post amerického prezidenta Donaldovi Trumpovi.


Brandon Stanton. Zdroj: Twitter / Humans of New York

Pro pozitivní vyznění příspěvků Humans of New York a časté zachycení sociální tématiky z ulice, ale třeba i z věznic, by mohli mnozí označit Brandona Stantona v české terminologii za sluníčkáře. Přesto se primárně politickým příspěvkům vyhýbá. V případě Donalda Trumpa si ale nemohl pomoci. Jeho otevřený dopis má tuto podobu.


Zdroj: Humans of New York / Facebook

V dobu vydání tohoto článku ho již lajkovalo 2,2 milionů lidí a sdílelo  rekordních 1,1 milionů lidí. To, že nejde jen o výkřik muže beze jména, potvrzuje i like od hlavní soupeřky Donalda Trumpa, Hillary Clintonové. Brandon Stanton zná ale sílu svého hlasu i bez ní. FB stránka Humans of New York má přes 17 milionů fanoušků, pro srovnání — Donald Trump má na své stránce 6 milionů fanoušků.

Přes tato úžasná čísla si je potřeba přiznat, že apel na rozum a proti rozdmýchávání nenávisti pravděpodobně nevzbudí prozření u skalních příznivců Donalda Trumpa. Jak nám ukázala i přímá prezidentská volba v české republice, vítězství na Facebooku se ani zdaleka nerovná skutečnému vítězství volebnímu. Tak jako tak se jedná o skvělé připomenutí toho, jak může mít dnes velkou morální autoritu a vliv i pouliční fotograf. Tento příklad dokládá, že dokonce takovou, že dokáže lámat rekordy na sociální síti s 1,3 miliardou uživatelů.

Tip redakce:  

Víte, který příspěvek je na Facebooku nejpopulárnější z hlediska počtu lajků? Je jím fotografie Baracka Obama v objetí s jeho manželkou Michel pořízená po jeho druhém zvolení do prezidentského úřadu.


Zdroj: Barack Obama / Facebook

Další čtyři roky," zní text připojený k snímku. Tyto čtyři roky symbolizující délku funkčního období se chýlí ke konci a je čas na další facebookové rekordy. Evidentně opět na ty spojené s úřadem amerického prezidenta.  


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: