Botas má naději na život. Vasky žádají veřejnost o pomoc s akvizicí

14. 3. 2023 | Petr Michl
Zakladatel obuvnické značky Vasky, Václav Staněk, chce zachránit Botas. Peníze na koupi značky chce získat „crowdfundingovým výprodejem“.


Zdroj: Vasky

Tradiční česká značka bot Botas skončila na konci února tohoto roku v likvidaci. Zdá se ale, že by její zánik nemusel být úplný. Ve hře je její koupě společností Vasky, zakladatel Vasky Václav Staněk s tím ale žádá o pomoc veřejnost. A to nezvyklým způsobem mixu výprodeje skladů a crowdfundingové akce.

„Když jsem Vasky zakládal, dal jsem si za cíl, aby v Česku i nadále žila poctivá ševcovina. Aby české boty zůstaly součástí naší země, nikoli jen její historie. Firma Botas byla jedním z důvodů, proč jsem věřil, že je to reálné.

Proto jsem zavolal majiteli firmy hned poté, co jsem se dozvěděl, že je značka v likvidaci. Rychle jsme našli společnou řeč. Oba chceme, aby se botasky nadále vyráběly v České republice a v co nejvyšší kvalitě. Tak, jako to děláme u nás ve Vaskách. Tradiční ruční řemeslo v moderních zemích rok od roku slábne. My se nejen ve Vaskách, ale také s dalšími značkami, jichž jsem součástí, snažíme dokázat, že i v moderním světě má své místo,“
vysvětluje Staněk důvod svého zájmu, ale zároveň přiznává, že aktuálně na akvizici nemá prostředky:

„Díky hodnotám, které se stávajícími majiteli Botas sdílíme, se nám otevřela možnost značku odkoupit. Zájem jsme projevili a vypadá to, že jsme na dobré cestě. Avšak nyní nemáme dostatek prostředků na její odkup. Proto jsme se rozhodli udělat Vasky výprodej pro Botas. Od toho si slibuji, že se nám nakonec podaří tento sen uskutečnit.“


Jde o výprodej bot se slevou až 33 %. Dle Staňka by měl stačit prodej 8000 párů, aby značka Botas mohla pokračovat i nadále, ovšem pod jeho dohledem.

V době vydání tohoto článku — 17 hodin od vyhlášení výzvy — zmizelo ze skladů 700 párů obuvi.


Zdroj: Vasky

Velká část veřejnosti by jistě změnu vlastnické struktury a záchranu značky uvítala. Botas skončil dle slov majitele Františka Nestávala zejména kvůli zvýšené ceně energií a dlouhodobému problému s nalezením kvalifikované pracovní síly do závodu ve Skutči ve východních Čechách.

Pod zprávami o Botasu v likvidaci ovšem můžete v sociálních médiích běžně vídat vyjádření lidí, kteří zanevřeli na značku poté, co se ve zlém rozešla s designery Janem Klossem a Jakubem Koroušem, kteří stojí za modelem Botas66 a jeho celou řadou barvených variant. Právě ten znamenal pro Botas jistou renesanci. S rozchodem s designery přišel Botas navíc o dvě prodejny v Praze, které Kloss s Kouroušem provozovali.  

Další linie interpretace pádu Botasu je ale spojená i s tím, že značka neinovovala svou nabídku a mylně se spoléhala na to, že retro vlna potáhne prodeje letitých modelů nadále. Jsme zvědaví, co s tím dokážou udělat Vasky, pokud se jim akvizice skutečně podaří. 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: