Clubhouse se konečně otevírá pro uživatele Androidu

10. 5. 2021 | Petr Michl
Na tento okamžik čekalo mnoho lidí. Fenomén začátku tohoto roku už nebude jen pro uživatele iPhonů a iPadů. Zatím jde ale jen o betaverzi.

Vzestup drop-in audio aplikace Clubhouse na začátku tohoto roku byl fenomenální. Přiznejme si, že to bylo i díky elitářské image budované nejenom možností registrace pouze na základě pozvánky, ale i dostupností pouze pro uživatele s operačním systémem iOS. Vše se ale jednou vyčerpá a ignorovat to, že mimo uživatelů iPhonů a iPadů tu jsou miliardy lidí preferujících mobilní zařízení s Androidem, by byl nesmysl. Vývojáři Clubhouse proto už delší dobu pracují na nápravě a nyní jde ven první vlaštovka: Android aplikace v betatestovací verzi.

Clubhouse je tu něco přes rok a celou dobu si držel iOS exkluzivitu. Aplikace, kde můžete najít tematické živé diskuze dle vašeho přání a klidně se do nich zapojit, byla jak stvořená pro dobu pandemie. Pro mnoho lidí Clubhouse představuje jistou náhražku socializace. Dle společnosti App Annie se počet uživatelů aplikace vzniklé v roce 2020 vyšplhal za první dva týdny v únoru 2021 z 3,5 na 8,1 milionu. Stačí se ale podívat na počty uživatelů u Facebooku, Twitteru nebo i Redditu — sociálních médií, co se také pustily do vlastních klonů Clubhouse — a je vám jasné, že hra na exkluzivitu v okamžiku, kdy bude kolem více podobných aplikací, do značné míry ztrácí smysl. Rozšíření na Android je logickou cestou, i když v současné chvíli se týká primárně USA a dalších anglicky mluvících trhů. Rozšíření na další země má začít v rámci týdnů. Už nyní si ale můžete v Google Play danou aplikaci předobjednat.  

„Naším plánem na několik příštích týdnů je sbírat zpětnou vazbu od komunity, napravit jakékoliv problémy, co uvidíme, a pracovat na některých funkcích, jako jsou platby nebo tvorba klubů,“ uvádí nyní Clubhouse s tím, že vyladění zmiňovaných funkcí by mělo předcházet dalšímu rozšíření.

Jisté obavy z toho, zdali by technologické řešení aplikace utáhnulo skokový nárůst uživatelů, lze číst z její tiskové zprávy na více místech. „Vždy jsme měli k růstu rezervovaný postoj, drželi jsme malý tým, rozvíjeli se veřejně a brali si přitom zpětnou vazbu z komunity. Když škálujete komunity příliš rychle, věci se mohou rozbít,“ prozrazuje Clubhouse hned na jejím začátku. Na závěr pak dodává:

„Ve snaze udržet růst pod kontrolou, budeme pokračovat s čekacím listem a systémem pozvánek. Tak aby každý nový uživatel s sebou přinesl i několik svých přátel. S blížícím se létem a škálováním našeho backendu se plánujeme otevřít ještě více a přivítat (mimo uživatelů Andoridu, pozn. red.)miliony dalších lidí z čekací listiny uživatelů iOS, přidat podporu dalších jazyků a více prvků přístupnosti, aby si mohli lidé na celé světě užít Clubhouse způsobem, který je jim vlastní.“

Tato opatrnost by se mohla Clubhouse vymstít. Pokud to má tedy znamenat, že roll out Android verze v rámci týdnů bude ve skutečnosti pro některé země znamenat měsíce. Nikdo nechce špatně fungující službu, ale uživatelé Androidu s touhou vyzkoušet si drop-in audio aplikaci si už nyní mohou spustit Twitter Spaces a další velikáni sociálně-mediálního prostoru svá řešení brzy představí.


Zdroj: Klubovna: Klient pro Clubhouse audio chat

Poučením tohoto článku pro uživatele Androidu nemusí být nutně, že si ještě na Clubhouse počkají. Netrpěliví si mohou zkusit nainstalovat aplikaci, kterou na Google Play najdou pod názvem Klubovna: Klient pro Clubhouse audio chat. Jde o open source aplikaci z velké části vyvinutou českými vývojáři, která vám zpřístupní Clubhouse i na Androidu. Ano, právně jde o šedou zónu. Vše prý není tak propracované jako u originální aplikace pro iOS uživatele, ale hodnocení 4,1 z 5 a mnoho kladných recenzí značí, že její hlavní funkce dokáže zprostředkovat. 

 

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: