CME prohloubila provozní ztrátu, je ale překvapivě v čistém zisku

27. 10. 2010 | ČTK
Americká mediální společnost Central European media Enterprises (CME), majitelka televize Nova, ve třetím čtvrtletí prohloubila provozní ztrátu před vlivem odpisů (OIBDA) na 4,49 milionu dolarů (asi 79,4 milionu Kč) z meziročně srovnatelných 2,53 milionu USD. Analytici čekali výraznější propad.

Skupina CME, zdroj: www.cetv-net.com

Americká mediální společnost Central European media Enterprises (CME), majitelka televize Nova, ve třetím čtvrtletí prohloubila provozní ztrátu před vlivem odpisů (OIBDA) na 4,49 milionu dolarů (asi 79,4 milionu Kč) z meziročně srovnatelných 2,53 milionu USD. Analytici čekali výraznější propad. Firma ale překvapila tím, že se jí podařilo dosáhnout čistého zisku.

Čisté tržby se o 4,8 procenta zvýšily a dosáhly 134,35 milionu dolarů (zhruba 2,38 miliardy Kč). CME působí na trzích střední a východní Evropy. V Česku vedle Novy vlastní i další stanice.

Navzdory hlubší provozní ztrátě ale CME skončila s čistým ziskem 3,42 milionu dolarů (asi 60,5 milionu Kč). O rok dříve měla čistou ztrátu 21,55 milionu USD. Výsledky za třetí čtvrtletí už zahrnují součást Media Pro Entertainment, kterou CME získala loni v prosinci 2009, stejně jako podnik bTV, jehož se stala CME vlastníkem až letos v dubnu. Nepočítá se naopak se ztrátovým ukrajinským podnikem, jehož se CME zbavila.

"Dnešní výsledky jsou lepší než před rokem. Nedávný proces refinancování vedl ke zlepšení likviditní pozice a začali jsme odkupovat stávající dluh. Naše vedoucí postavení ve sledovanosti společně se silnou likviditou nám umožní dále snižovat hrubé zadlužení a úrokové náklady," řekl prezident a generální ředitel CME Adrian Sarbu.

Očekávaná ekonomická situace na trzích, kde CME působí, se bude příští rok dále zlepšovat, uvedl Sarbu. "S pokračujícím růstem reklamních trhů v České republice, Slovinsku a Chorvatsku ve čtvrtém čtvrtletí předpokládáme splnění hodnoty OIBDA za celý rok ve výši 100 až 115 milionů dolarů," dodal.

Analytici v průměru čekali, že CME bude mít ve čtvrtletí provozní ztrátu OIBDA 5,8 milionu dolarů. Velkým překvapením je pro analytiky čistý zisk, protože v průměru se na trhu čekala čistá ztráta 47,1 milionu dolarů. Provozní ztráta z běžné činnosti se ve čtvrtletí prohloubila na 25,35 milionu dolarů (asi 448,6 milionu Kč), před rokem činila pouze 20,73 milionu dolarů.

Za devět měsíců letošního roku CME nashromáždila čistý zisk 126,29 milionu dolarů (asi 2,2 miliardy Kč), zatímco ve stejném období loni měla ztrátu 41,91 milionu dolarů. Na provozní úrovni OIBDA má CME od začátku roku zisk 42,55 milionu dolarů (asi 753 milionů Kč), což je proti zisku 70,97 milionu USD ve stejném období loni propad o 40 procent. Čisté tržby se zvýšily o 7,2 procenta na 479,72 milionu USD.

CME působí v oblasti médií a zábavy a provozuje společnosti působící v šesti zemích střední a východní Evropy. Televizní stanice CME jsou v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, Pro.bg a Ring.bg), Chorvatsku (Nova TV), Česku (TV Nova, Nova Cinema, Nova Sport a MTV Czech), Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, PRO Cinema, Sport.ro a MTV Romania), na Slovensku (TV Markíza a Doma) a ve Slovinsku (POP TV, Kanal A a POP Brio). Akcie CME jsou obchodovány na burze v New Yorku a na pražské Burze cenných papírů.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: