ČRo do září vykázal zisk 297 milionů Kč, více než plánoval

26. 11. 2010 | ČTK
Český rozhlas (ČRo) vykázal za devět měsíců letošního roku zisk 297 milionů korun, což je o 87,5 milionu korun více než předpokládal rozpočet. Na veřejné schůzi rady ČRo to dnes řekla ředitelka ekonomického odboru rozhlasu Hana Skalová. "Za pozitivním výsledkem stojí nižší čerpání nákladů, které navíc i kryje mírný propad o devět milionů korun ve výnosech, a to ve výnosech z obchodní činnosti," stojí v bilanční zprávě Skalové.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Český rozhlas (ČRo) vykázal za devět měsíců letošního roku zisk 297 milionů korun, což je o 87,5 milionu korun více než předpokládal rozpočet. Na veřejné schůzi rady ČRo to dnes řekla ředitelka ekonomického odboru rozhlasu Hana Skalová.

"Za pozitivním výsledkem stojí nižší čerpání nákladů, které navíc i kryje mírný propad o devět milionů korun ve výnosech, a to ve výnosech z obchodní činnosti," stojí v bilanční zprávě Skalové. ČRo nyní podruhé změnil parametry rozpočtu na letošní rok a plánuje snížení nákladů o 58 milionů korun na 2,136 miliardy Kč a pokles výnosů o 29 milionů korun, takže zisk z hospodářské činnosti by podle Skalové měl činit 60 milionů korun.

Výrazný vliv na snížení nákladů má podle Skalové vrácené penále 24 milionů korun a úsporná opatření v oblasti nákladů na vlastní propagaci. Na straně výnosů ČRo se negativně promítá zejména nízká míra úročení volných finančních prostředků a nepříznivý vývoj v oblasti prodeje reklamního času a sponzoringu.

Český rozhlas loni hospodařil se ziskem 53,8 milionu korun před zdaněním, příjmy měl téměř 2,24 miliardy korun. V zisku by měl být rozhlas ještě letos a příští rok, v následujících letech už ale podle výhledu počítá s prohlubující se ztrátou. V roce 2014 by podle dřívější zprávy měla ztráta vystoupat na zhruba 136 milionů korun.

Rada se dnes také věnovala otázce rekonstrukce historické budovy rozhlasu v Praze ve Vinohradské ulici. Prozatímní ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan uvedl, že podle nedávné dohody s dodavateli OHL ŽS a Hochtief má být rekonstrukce v hodnotě 620 milionů korun dokončena příští rok v dubnu. Dodavatel stavby po rozhlasu ale požaduje zaplacení vícenákladů za necelých 52 milionů korun, přičemž o jeho nároku by měl rozhodnout soud. Jednou z možných variant řešení sporu je podle Duhana také mimosoudní dohoda.

Podle radního Ladislava Jíši by po dokončení rekonstrukce budovy ČRo měla být vyčíslena výše vedlejších nákladů, které si problematická stavba vyžádala například na právní či auditorské služby. "My tu celou věc neuzavíráme a do dubna budeme stavbu sledovat a chtít průběžně informace. Budeme velmi trvat na tom, aby byly vyčísleny i vedlejší náklady," řekl Jíša.

Rekonstrukce historické budovy rozhlasu v pražské Vinohradské ulici začala v roce 2007 a měla být původně hotova loni na podzim a stát 524 milionů korun. Kvůli problémům kolem rekonstrukce Rada ČRo loni v létě odvolala generálního ředitele ČRo Václava Kasíka. Ten údajně radu nedostatečně informoval o stavu prací a neposkytl řádnou analýzu. Vedení ČRo v letos v lednu podalo trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s pochybeními při zadávání zakázky.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: