Digitální kompakty jsou díky smartphonům na ústupu

24. 7. 2013 | Petr Michl

Digitální kompakty jsou pro spotřebitele čím dál méně atraktivní. Vyplývá to ze statistik vyhledávání produktů na portále Srovnáme.cz. Před deseti lety byly digitální kompakty skvělou volbou pro nejširší třídu zákazníků-amatérů. Fotografie se tehdy ještě nezveřejňovaly takřka online po jejich pořízení na sociálních sítích a do kvality fotek ze zrcadlovky pro profesionály měly opravdu daleko. S rozlišením kompaktu 4 Mpix jste byli v té době odborníkem na běžné fotky z rodinné dovolené a mohli jste je ve větším množství digitálně skladovat ve svém PC. Dnes již 4 Mpix rozlišení najdete na většině levných smartphonů a ve střední třídě mobilů je standardem fotoaparát s rozlišením 8 Mpix. Běžné kompakty se nyní průměrně pohybují kolem 16 Mpix.

Nový model smartphonu Nokia 1020 sází na kvalitní fotoaparát s dosud mobilně rekordními 41 megapixely.

Nehledě na počty megapixelů je nicméně trend poměrně jasný, na takzvané momentky lidem čím dál častěji stačí mobilní telefony. Více doplňuje ředitel projektu Srovname.cz David Folprecht: „V uplynulém roce jsme zaznamenali v našich statistikách vyhledávání jasný trend snižujícího se počtu hledání v kategorii kompaktních fotoaparátů, která zaznamenala meziročně snížení o 17,58 % a oproti tomu dramatický nárůst v kategorii smartphonů o 80,63 %. V kategorii fotoaparátů roste také zájem o poměrně nový segment tzv. bezzrcadlovek, tedy hybridů mezi kompaktem a digitální zrcadlovkou,"


Graf vyhledávání kompaktních fotoaparátů - červen 2012 / červen 2013. Zdroj: Srovname.cz


Graf vyhledávání smartphonů - červen 2012 / červen 2013. Zdroj: Srovname.cz

Fotoaparáty v telefonu dosáhly úrovně, kdy se pro mnoho lidí staly ideálním prostředkem pro dokumentování běžných situací všedního dne, které chce člověk co nejrychleji předvést na displeji telefonu nebo sdílet s přáteli na sociálních sítích v menším rozlišení. Původně masově populární kategorii běžných kompaktů hrozí díky skokovému vývoji kvality fotoaparátů v telefonech těžké časy. Lidé, kterým nízká kvalita fotografií z telefonu či nižších řad kompaktů nevyhovuje, ale přitom oceňují menší rozměry, se čím dál častěji uchylují k hybridům – přístrojům s velkým čipem, výměnnými objektivy, ale absencí zrcátka. Srovname.cz dodalo i infografiku zobrazenou níže, která je ovšem poněkud zjednodušující v tom, že zrcadlovky dává do rukou profesionálů. Přitom i dle vyjádření Srovname.cz jsou fotoaparáty se zrcadlem čím dál dostupnější pro amatéry.

Zdroj: Srovname.cz

 

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: