Elon Musk vyhlásil na Twitteru všeobecnou amnestii. Jeho systém odznaků účtů dozná změny

28. 11. 2022 | Petr Michl


Zdroj: Twitter / Elon Musk 

Elon Musk oznámil „všeobecnou amnestii" pro dříve pozastavené účty na Twitteru poté, co na platformě zveřejnil anketu, v níž pro tento krok hlasovalo 72 % 3+ milionů hlasujících z více než 300 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

„Lidé promluvili. Amnestie začíná příští týden. Vox Populi, Vox Dei," napsal ve čtvrtek 24. listopadu Musk na Twitteru. Na jeho sociální síti se tak vrací nejen Kanye West, Donald Trump nebo další světově proslulí „odpadlíci“, ale i anonymní davy účtů pozastavených za více či méně závažné přečiny. Mimochodem o osudu Trumpova účtu se „u Muska“ hlasovalo o pár dní dříve a zapojilo se do ní 15 milionů účtů, amnestie pro Trumpa přitom prošla s mnohem křehčí většinou 51,8 % hlasů.  

Pochopitelně samotné hlasování od stále jen procentního vzorku v porovnání s počtem měsíčně aktivních uživatelů je nanejvýš pochybné. O to víc, že jde z účtu někoho, kdo má vládu na dosahem na vlastní síti. Ze všeho nejvíc je ukázkou falešné „demokracie“ za účelem možnosti umýt si nad rozhodnutím omilostnění účtů ruce, ať už ve výsledku dopadne jakkoliv.

A pochopitelně nepřidává příliš na důvěře inzerentům na platformě, kteří Trumpovo řádění v posledních týdnech sledují s obavami. Musk ovšem i směrem k nim sdílel graf ukazující, že projevy tzv. hate speech poklesly o jednu třetinu oproti úrovni před jeho nástupem.

Musk přišel s „barevným semaforem“ pro odznaky u verifikovaných účtů

Plán na to zbavit se všech botů zavedením možnosti verifikace účtu za 8 dolarů (asi 190 Kč) měsíčně doslova vybouchl. Odznak u účtu si začali platit ve velkém i ti, kteří si svůj účet pojmenovali podle celebrit či značek, a na Twitter se spustil doslova „shitstorm“ falešných účtů a tweetů dokazující nedomyšlenost Muskova plánu. A jak poznala farmaceutická společnost Elli Lilly s akciemi padajícími po prohlášení falešného účtu, že jí vyráběný inzulín bude zdarma, trollí vtípky mohou vést někdy k miliardovým ztrátám — konkrétně k pádu tržní kapitalizace firmy o 15 miliard dolarů (353 miliardy Kč) za jediný den.  

Musk proto svůj původní plán odvolal za účelem přepracování, který aktuálně představil stručným tweetem:

Zlatá fajfka pro firmy, šedá fajfka pro vládu, modrá pro jednotlivce (ať už celebrity nebo ne)."

V něčem je toto rozdělení skutečně funkční. Omezuje potenciál zkreslení firemních a vládních účtů. Lidé nebudou schopni předstírat, že jsou třeba firemním účtem Tesly, protože jejich odznak bude modrý.

Daný systém sám o sobě tedy neřeší to, že někdo bude vydávat svůj účet za účet celebrity (obojí s modrým odznakem), snad ale i toto odladí lepší proces ověřování. Ten má být nyní důkladnější. Všechny ověřené účty budou před aktivací kontroly ručně ověřeny. Je to bolestivé, ale nezbytné," uvedl Musk vyjádření, které jde proti jeho původním plánům.

Spotter Allesandro Paluzzi už přišel s příklady toho, jak by nové varianty odznaků mohly vypadat.

 

Představme si, že zaměstnanci Twitteru, kterých je o 65 % méně než před několika týdny, budou verifikaci stíhat. Pokud by tak měli činit v tempu, které Twitteru skutečně dá monetizační kanál schopný zbavit ho nutnosti vydělávat na reklamách, muselo by tak učinit cca 66 milionů uživatelů (počítáme s 30 % poplatkem za platbu v Google Play a App Store, pozn. red.).Dle Muskových představ má 8 dolarů navíc přece každý. Když vezmeme v potaz, že Twitter Blue si i po zavedení exkluzivní možnosti editovat tweet zaplatilo za 3 dolary měsíčně 100 tisíc uživatelů z 300 milionů, může jeho odhad narazit minimálně v tom, že většina lidí 8 dolarů měsíčně navíc má, ale nehodlá je platit za předplatné Twitteru.

Třeba nás ale Musk ještě překvapí. Ostatně aktuálně nasdílel své plány pro Twitter v dlouhodobějším výhledu a je vidět, že i kontroverze spojené s jeho osobou zvednuly počet měsíčně aktivních uživatelů z 300 na 315 milionů.

 

Štítky dokumentu: Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: