EU odmítla zaregistrovat ochranu tvaru kostek lega

15. 9. 2010 | IKE
Dánský výrobce nejznámější stavebnice světa - Lego - prohrál soudní spor o získání ochranné známky pro tvar svých kostek. V členských státech EU tak mohou nadále vznikat stavebnice, které princip legových kostek kopírují. V soudním procesu bylo potvrzeno dřívější rozhodnutí nižšího soudu, který ochranu tohoto charakteru principielně odmítl.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Dánský výrobce nejznámější stavebnice světa - Lego - prohrál soudní spor o získání ochranné známky pro tvar svých kostek. V členských státech EU tak mohou nadále vznikat stavebnice, které princip legových kostek kopírují. V soudním procesu bylo potvrzeno dřívější rozhodnutí nižšího soudu, který ochranu tohoto charakteru principielně odmítl. Tvar kostek totiž vyplývá z funkce, kterou mají plnit, což registraci ochranné známky podle práva EU znemožňuje.
Lego věřilo, že tvar kostek jeho stavebnice je natolik charakteristický, že podléhá právu na udělení ochranné známky. Rozhodnutí soudu zástupci společnosti označili za špatné, ale jsou ochotni se mu podřídit.
Lego přitom ochranou známku pro své kostky získalo již v roce 1999, ta byla ovšem zrušena před šesti lety na přání kanadské společnosti Mega Brands, která vyrábí stavebnice na stejném technickém principu.

Štítky dokumentu: Budování značky

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: