Evropská Unie prosazuje právo na vymazání všech osobních informací z Facebooku a Googlu

27. 1. 2012 | Bednářová Daniela
Evropským uživatelům internetu by se do dvou let mohl dostat do ruky prostředek na lepší kontrolu osobních digitálních dat.

Evropská Unie se snaží prosadit několik zákonů, které by mohly internetovým uživatelům v Evropě zajistit lepší ochranu informací sdílených na internetu. Jedním z navrhovaných zákonů je právo na vymazání všech osobních informací z různých stránek a účtů. Dotknout by se to mělo hlavně Facebooku nebo Googlu.

Vedle práva být zapomenut se snaží Viviane Redingová prosadit i právo na přenositelnost informací. To by mělo poskytnout uživatelům internetu snadnou manipulaci s osobními daty při převodu z jednoho účtu na druhý. Dalším cílem je také zajistit přístup k datům, která o uživatelích shromažďují společnosti jako je Microsoft a zjistit informace o tom, jak s nimi tyto společnosti dále nakládají.

Webové společnosti, které by nedodržovaly tato práva svých uživatelů, by pak čelily pokutě ve výši až 1 milionu € nebo pokutě odpovídající 2% ročnímu obratu firmy. Tyto zákony se mají týkat všech společností, které na území Evropské Unie svoje služby provozují, nemusí zde nutně být založeny.

Hlavním důvodem pro prosazování těchto zákonů je ochrana dětí a mladistvých, kteří na internetu sdílí řadu informací, které by mohly pak negativně ovlivnit jejich život či budoucí kariéru. Podle evropských politiků si mladí lidé často neuvědomují důsledky, které mohou ze sdílení některých dat vyplynout. Právo být zapomenut nemohou využít lidé, kteří by takto chtěli zamaskovat stopy o své kriminální činnosti.

Navrhované zákony musí ještě projít schvalovacím procesem, ten však může trvat i 2 roky.

Zdroje: www.reuters.com, www.mashable.com

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: