Facebok mění definici CPC. Lajky už se počítat nebudou

9. 7. 2015 | Petr Michl
Lepší pozdě, nežli nikdy. Facebook prozřel a změnil definici CPC. Mezi kliky už nebude zahrnovat lajky, komentáře či sdílení.Cena za klik (CPC) měla na Facebooku dosud poněkud pokřivenou definici ve srovnání s jinými reklamními platformami. Facebook za klik počítal i lajky, komentáře či sdílení. Nyní s uvedením nové API tento přístup přehodnocuje.

Inzerenti přicházejí na Facebook pomoct naplnění svých podnikatelských cílů, jako jsou návštěvnost jejich online obchodů a kliky vedoucí na stránky, a potřebují vědět, jak jsou v tomto ohledu jejich reklamy efektivní," píše Facebook na svém blogu, jakoby to byla nějaká novinka. Bez jakékoliv známky sarkasmu je ovšem nutné přiznat, že je lepší normalizace definice CPC nyní než nikdy.

Dosud se počítal jako klik i lajk, komentář, sdílení, kliknutí  na Pokračovat ve čtení" - zjednodušeně i ty interakce, po nichž zůstal uživatel na Facebooku. Nová definice mezi kliky počítá:

  • Kliky vedoucí na jiné webové stránky

  • Call-to-action kliky vedoucí na jiné webové stránky (například „Shop Now")

  • Kliky k instalaci aplikace

  • Kliky na tzv. canvas apps Facebooku

  • Kliky vedoucí k zhlédnutí videa na jiné webové stránce

Lepší poměr cena / výkon

Facebook slibuje inzerentům lepší poměr cena / výkon, jelikož ti výkonnostně orientování budou platit jen za s tím související kliky. Tato změna neznamená, že končí cílení na engagement kliky, jen tomu tak nebude skrze placení na základě CPC. Dle Facebooku se jedná o pozitivní krok, který pomůže lépe optimalizovat oba druhy kampaní.

Ztížená porovnatelnost výkonu s minulými kampaněmi

Nově ustanovená definice CPC samozřejmě ztíží zpětnou porovnatelnost s kampaněmi z minulosti. Kampaně nyní budou generovat obecně nižší počty kliků a CPC se zvýší. Pokud ale budou více naplňovat obchodní cíle, není to nic negativního.

Engagement má stále svůj význam

Pokud se podíváte do minulosti, mnoho inzerentů bralo Facebook pouze jako sociální platformu a byli zaměřeni jenna engagement. Během několika posledních let jsme se se soustředili na naplňování byznys cílů. Přeměna kliků na pouze kliky na linky je velkým krokem v tomto posunu," uvedl pro Marketing Land Richard Sim zastávající ve Facebooku pozici head of ads product marketing for interfaces and newsfeed. To ovšem neznamená, že engagement samotný by ztrácel svůj význam. Napomáhá totiž inzerentům v biddingu a je jedním z faktorů, které ovlivňují viditelnost reklam i jejich cenu.

Kdy to přijde

Změna je už nyní aktivní pro inzerenty nakupující přímo přes API. Ti, co vytvářejí kampaně společně s Facebook partnery, by se jich měli dotázat, kdy změní API.
Inzerenti vytvářející kampaně přes rozhraní Facebooku či Power Editor si na projevení změny počkají nejdéle, prý až 90 dnů.

Zdroje: Facebook For Business, Marketing Land


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: