Facebook bude kompenzovat svým moderátorům posttraumatickou stresovou poruchu. Vyplatí jim přes 50 milionů dolarů

14. 5. 2020 | Milada Zemanová
Moderátoři Facebooku se musí potýkat s miliony násilných a nenávistných příspěvků, a to se podepisuje na jejich duševním zdraví. Facebook jim vyplatí finanční kompenzaci a připravuje další podpůrné nástroje. Navíc se stále více prostoru dostává umělé inteligenci.


Zdroj: Stock Photos on Shutterstock

Facebook je plný agresivního a nevhodného obsahu. Od sexuální agrese, přes týrání zvířat po explicitní násilí. Běžný uživatel tento typ obsahu tak často nevidí, a pokud ano, může jej nahlásit. Nicméně moderátoři, zaměstnanci Facebooku, se musí ne takové příspěvky dívat pravidelně. Tráví hodiny sledováním, jak někdo například brutálně ubíjí chameleona. Není proto divu, že se u moderátorů začne objevovat posttraumatická stresová porucha (PTSP) či jiné mentální obtíže. Až donedávna se k této problematice Facebook nijak nepostavil, ale to se začíná měnit.

Jedna z dřívějších moderátorek, Selena Scola, začala trpět právě PTSP a zažalovala Facebook. Následně založila fond pro léčbu současných i bývalých moderátorů Facebooku.

Facebook se během tohoto soudního řízení dohodl, že vyplatí 50 milionů dolarů stávajícím i předchozím moderátorům. Celkem se jedná o více než 11 tisíc lidí, u kterých se vyvinuly mentální zdravotní problémy. V první fázi vyplatí moderátory z Arizony, Kalifornie, Floridy a Texasu, kteří byli součástí monitorovacího týmu od roku 2015. Každý z nich by měl obdržet minimálně 1 tisíc dolarů. Dalším moderátorům by mohla být vyplacena náhrada škody až ve výši 50 tisíc dolarů.

Kalifornský soud, u kterého se tento případ nachází, uvedl, že finální rozhodnutí padne později v letošním roce.

Mluvčí Facebooku k této kauze pro TechCrunch uvedl:

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:
Podobné články: