Facebook chystá Instagram pro děti

24. 3. 2021 | Petr Michl
Děti pod 13 let v současnosti na Instagramu (a řadě dalších sociálních sítích) oficiálně nejsou. Reálně prostě jen při registraci uvedou jiný věk. Facebook se rozhodl přestat před tímto problémem strkat hlavu do písku a pracuje na aplikaci „Instagram for Kids“. Ta umožní těm ve věku pod 13 let používat bezpečně Instagram a jejich rodičům pak kontrolu nad tím, co na něm dělají.

Sociální média nejsou zrovna ideálním místem pro rozvoj zdravé lidské psychiky, a ještě více to platí, když jsou jejich uživateli děti. Společnost Facebook prý plánuje negativní dopady oslabit tím, že představí Instagram pro děti, v originále „Instagram for Kids“.

S touto zprávou přišel portál Buzzfeed News, který zveřejnil interní memo od šéfa produktu Instagramu, Vishala Shaha, v tomto znění:

„Jsem nadšený, že mohu oznámit, že jsme identifikovali práci pro mládež jako prioritu pro Instagram a zařadili jsme ji na náš seznam priorit H1. Postavíme v rámci naší produktové skupiny pro komunity nový pilíř orientovaný na mladé, a to se zaměřením na dvě věci: urychlení naší práce v oblasti integrity a ochrany soukromí, abychom mohli teenagerům zaručit ten nejbezpečnější možný zážitek; a vytvoření verze Instagramu, která ho umožní používat bezpečně lidem ve věku pod 13 let.“

Na tom prvním se již pracuje. Minulý týden jsme informovali o tom, jak Instagram přišel s funkcí, která omezí možnosti přímé komunikace nezletilých s dospělými uživateli a zejména těmi, kteří vykazují nějaké podezřelé chování. Novinkou je ale pochopitelně aplikace zaměřená na děti, co dosud o svém věku při registraci na Instagram jednoduše lhaly, a samozřejmě pro ty, kteří do světa sociálních médií teprve vstupují.

Je přitom potřeba říct, že mnohé studie naznačují škodlivost sociálních médií i bez toho, aby vás přes ně kontaktoval sexuální predátor. Stačí úplně obyčejné FOMO, a může se dostavit pocit, že ti na Instagramu žijí dokonalé životy, jenom ten váš není dost „Instagram friendly“ na to, abyste měli vůbec co sdílet. Studie z USA z roku 2017 mapující na půl milionů respondentů od 8 třídy základní školy do třetího ročníku střední školy zjistila, že v této skupině se navýšil výskyt depresivních symptomů mezi lety 2010 a 2015 o celých 33 %. Co hůř, míra výskytu sebevražd u dívek se v dané věkové skupině zvýšila o 65 %.

Nelze přitom přepokládat, že doba TikToku a Stories na Instagramu by popsané tendence jakkoliv oslabila. Sociální média bohužel dokážou budovat v lidech pocity úzkosti a méněcennosti, a tato nebezpečí jsou ještě více akcentovaná u teenagerů. Evidentně jsou jim ale vystavováni i ty ještě mladší, pro které by tu měl být Instagram for Kids.

Mluvčí Facebooku portálu We Are Social Media práci na takovéto aplikaci potvrdil, když uvedl:

„Děti se čím dál častěji ptají rodičů, zdali se mohou přidat k aplikacím, které jim pomáhají zůstat v kontaktu s přáteli. V současnosti tu není pro rodiče mnoho možností, proto pracujeme na vytváření dodatečných produktů, které jsou vhodné pro děti a s možností kontroly rodičů (stejně jako jsme to udělali s Messenger for Kids). Zkoumáme, jak bychom mohli přinést uživatelský zážitek na Instagramu pod možností kontroly rodičů, který zároveň pomůže dětem zůstat v kontaktu s přáteli, objevovat nové záliby, zájmy a mnohem více.“

Jsme tak zvědaví, s čím přijdou. Jisté ovšem je, že lidi na to v Menlo Parku jsou. Před dvěma lety tam přestoupila například Pavni Diwanji, v současnosti viceprezidentka Facebooku, která ovšem v minulosti působila v Googlu, kde se podílela například na vzniku YouTube for Kids.  


Tip redakce: 

Instagram v ochraně mladých rozhodně nelení. Je to týden, co přišel s tím, že dospělí nebudou moci posílat zprávy lidem mladším 18ti let, pokud se navzájem nesledují. Nezletilí budou dále varováni i v případě, že se dostanou do kontaktu s podezřele se chovající osobou. Instagram také hodlá využít AI k odhalení skutečného věku mladistvých a vyzývá je k větší opatrnosti a nastavení soukromého účtu. 

Přečtěte si více v článku Instagram omezí kontakty teenagerů s dospělými uživateli.

Štítky dokumentu: Instagram
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: