Facebook plánuje videoreklamy. Budou přímo v news feedu

20. 12. 2012 | Petr Michl
Facebook plánuje zavést nejpozději do dubna příštího roku další reklamní formát, a to dokonce jeden z těch, který internetové uživatele nejvíce dráždí: videoreklamy.

Facebook plánuje zavést nejpozději do dubna příštího roku další reklamní formát, a to dokonce jeden z těch, který internetové uživatele nejvíce dráždí: videoreklamy. Informoval o tom portál Advertising Age, který jako svůj zdroj uvádí „někoho z vedení Facebooku“. Největší sociální síť tím chce konkurovat jistě portálu YouTube, který patří Googlu, i televizní reklamě. Video spoty na Facebooku by prý však neměly mít klasickou stopáž 30 sekund, ale pouhých 15 sekund.

Facebook nedávno uvedl svou první videoreklamu. Nyní chce tento reklamní formát prosadit přímo v news feedu.

 

Kde se budou videoreklamy zobrazovat?

Umístění reklam je velice diskutabilní. Dle AdAge by měly být přímo v news feedu uživatelů a měly by se také samy spouštět. Dokonce v podobě známé u interstatial bannerů, kdy je překryta celá šíře stránky. Tento způsob internetové reklamy řeší reklamní slepotu tím, že odstraní uživateli na stránce jakékoliv jiné rozptýlení a svým sdělením ji zcela okupuje. Lidé to považují za jednu z nejofenzivnějších forem online marketingu. I proto bývá také často v co nejrychlejším čase „odměněna“ křížkem, jež ji vypíná. Další detaily, včetně toho, zdali bude mít video automaticky i zvuk, prý nejsou rozhodnuty.

Komu a jak často?

Další z uživatelského pohledu negativní zprávou je cílení. Dle AdAge se videoreklamy značek nebudou zobrazovat pouze jejich fanouškům, zacílení si budou moci vybrat sami inzerenti. Blokem pro míru iritace má pak být pouze omezení na 3 zobrazení jedné reklamy za den, denní limit zobrazení videoreklam jako formátu zdroj neuvádí.

Popsaný způsob zobrazování reklamy v news feedu rozhodně není ideální. Pro běžné uživatele Facebooku, kteří jsou uvyklí těkání po neustále se proměňujícím obsahu, bude 15 sekund nekonečně dlouhá doba. YouTube má oproti FB výhodu minimálně v tom, že na videoportálu očekávají lidé videobsah, a tak často reklamy předcházející videím skutečně dodívají. Možnost nahrávat videa přímo na Facebook není tak využívaná, většina videobsahu je na FB umístěna přes linky na externí zdroje, převážně směřující právě na YouTube. Umístění videoreklam jako samostatný obsah do news feedu tak má svoji logiku, na druhou stranu nepochybně naštve velkou masu lidí. Narozdíl od nedávných změn pravidel týkajících se nakládání s daty uživatelů bude totiž tato úprava lidmi snadno rozpoznatelná a naruší jejich zážitek z běžného používání Facebooku.

Zdroje: www.adage.com, www.allfacebook.com
 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: