Google Chrome OS se odklání od své prvotní koncepce

12. 4. 2012 | BD
Google opouští původní pojetí operačního systému Chrome, přibližuje se více konkurentům.

Google Chrome OS je cloudová alternativa k operačním systémům, jako jsou například OS X Lion od Apple nebo Windows od Microsoftu. Na rozdíl od nich Google Chrome OS vychází hlavně z toho, že je na počítači bez internetu nuda, a tak se zaměřuje především na to, aby vytvořil intuitivní a jednoduché prostředí pro surfování. Po dvou letech od svého uvedení přichází s prvním velkým redesignem rozhraní tohoto zatím nikterak úspěšného operačního systému - pomoci mu má Aura.

V nové verzi vypadá Chrome OS hodně podobně jako běžný operační systém s klasickou pracovní plochou a přepínání mezi okny. Jde tedy o odklon od původně proklamovaného minimalistického přístupu. Ve staré verzi Chrome OS poskytoval uživatelům přístup jen k jednomu oknu prohlížeče a přepínání mezi kartami.

Aura je hlavní změnou, kterou tento update přinesl, ale není jedinou. V nabídce k nové verzi Chrome OS je podpora pro komprimované soubory ve formátech tar, gz a bzip2 a podpora pro práci na několika obrazovkách.

Operační systém od Googlu jako jednu z hlavních předností nabízí rychlé načtení. U jiných OS si totiž po zapnutí musíte nějakou chvíli (dle názoru Googlu přinejlepším 45 vteřin) počkat na to, než celý systém naběhne a vy můžete začít pracovat. O netbooky s operačním systémem Chrome OS - tzv. chromebooky - není ale příliš velký zájem. Od jejich vstupu na trh v červnu 2011 se jich neprodalo ani 10 000 kusů.

Google naštěstí uspěl v řadě Chrome alespoň s webovým prohlížečem. Ten je na rozdíl od nepopulárních chromebooků jedním z nejoblíbenějších prohlížečů vůbec. V letošním roce má prohlížeč Chrome druhé místo mezi nejoblíbenějšími webovými prohlížeči. Podle dat ze StatCounter je celosvětově na prvním místě mezi prohlížeči Internet Explorer. V České republice je Chrome také druhý, ale nejoblíbenějším prohlížečem je u nás Mozilla Firefox.

Zdroje: www.techcrunch.com, www.gs.statcounter.com
 

Štítky dokumentu: Google YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: