Google Chrome v nové verzi omezí automatické přehrávání videí

18. 9. 2017 | Petr Michl
Čtete si článek a nejednou začne odněkud hrát video. Tuto otravnou zkušenost nám zprostředkovává čím dál více stránek. Google s tím chce v nové verzi prohlížeče Chrome 64 skoncovat.Je to asi jedna z nejotravnějších věcí na dnešním internetu: videa s automatickým přehráváním. Obzvláště ta se zapnutým zvukem dokážou vyrušovat například při čtení článku, o který máte skutečný zájem. Bohužel tato praxe začíná být čím dál častější. Nová verze prohlížeče Google Chrome ji má ale omezit.

Google uvedl na svém blogu, že příští verze (Chrome 64) omezí schopnost stránek automaticky spouštět videa.

Autoplay bude povolen v případě, že videa nebudou sama od sebe spouštěna i se zvukem a také když uživatel vyjádří zájem taková videa vidět. Druhý případ bude určován více faktory, například pokud uživatel spouštěl na dané stránce na desktopu v minulosti opakovaně videa, když klikl na video nebo jestliže přidal danou stránku na mobilním prohlížeči jako domovskou.

Autoplay videa jsou velkým žroutem dat, což dlouho mrzelo obzvláště surfující na smartphonu nebo tabletu. Mimo českou realitu to přestává platit a videa jsou dnes konzumována primárně na mobilních zařízeních. I proto na nich Google na druhou stranu odstraňuje v Chromu pro Android část ochrany proti automatickému přehrávání videí, konkrétně možnost block autoplay v nastavení prohlížeče a automatické blokace v případě nastavení módu „Data Saver“.

Proti otravným videům má nicméně přijít pomoc už i díky změně ve stávající verzi Chrome 63. V nastavení prý půjde plně odstranit zvuk u konkrétních stránek. Pokud máte tedy oblíbenou stránku, kde si rádi čtete, ale doběla vás vytáčí její zneužívání autoplay videí, můžete otravné zvuky do odvolání utišit. Tato změna by měla přijít již v říjnu. Zmíněné změny pro Chromě 64 by měly být dostupné v její betaverzi v prosinci tohoto roku, stabilní verze nové verze nejpopulárnějšího internetového prohlížeče má pak být k dispozici v lednu 2018. 

Zdroje: Techcrunch, Chromium Blog 

Štítky dokumentu: Google Mobilní zařízení
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.