Google Maps mění vzhled i funkce

16. 5. 2013 | Petr Michl
Google Maps čeká nová podoba a z náhledů vypadá skvěle. Podívejte se na ně a rovnou si o vyzkoušení nové verze zažádejte.

Google měl včera velký den, na vývojářské konferenci I/O 2013 jeho vedení prozradilo nejbližší plány pro své služby. Nebylo jich málo a zněly velice zajímavě. První článek přinášíme o Google Maps. U nich změny odrážejí to, o co se pokouší Google již dlouhodoběji – tedy propojit obsah ze svých dalších služeb s mapami, tak aby Google Maps nebyly jen pomůckou pro nalezení cesty z bodu A do bodu B, ale také první platformou, kde lidé „své místo B" budou hledat.

Tentokrát jsou ovšem úpravy mnohem hlubší. Hlavním prvkem mapy je ona samotná, ne vyhledávácí políčko a informace v boxu po levé straně jako dříve. Asi není překvapením, že inspirace způsobu navigace přichází z mobilní verze, informace jsou zobrazovány primárně přímo v kontextu samotné mapy, ne v boxech po stranách.  Více o tom prozradil hlavní designer nové podoby map, Jonah Jones, portálu TechCrunch: „ Co kdybyste mohli vytvořit miliardu map, každou pro jiného uživatele.  To je to, co tu děláme." Google Maps budou nyní přizpůsobovat zobrazené zájmům uživatele, restauracím, které navštívil nebo by se mu mohly líbit a tomu, co dělají jeho přátelé.

Takto vypadá nová podoba hlavní obrazovky navigace na webu:

Toto je stávající verze:

Velké množství nevyužitého bílého prostoru po levé straně by mělo zmizet.


Nová mapa, nové funkce

Klikání po mapě automaticky zobrazuje místa, která by mohla odpovídat vašim zájmům. Stávající verze je oproti tomu statická, čeká na konkrétní požadavek. Nová naopak nabízí. Pokud pak kliknete například na restauraci, objeví se po levé straně karta s hodnoceními vašich Google+ přátel i těmi ze specializovaného portálu Zagat (Google Zagat koupil v roce 2011 a v minulém roce jeho funkčnost značně integroval do Google+ Local). Automatický je i náhled fotek z Google Street View. Pokud jsou k dispozici, zobrazí se i uživatelské fotografie místa, nebo panoramatické snímky interiérů, které Google také od podzimu nabízí.

Mapa je tím užitečnější, čím víc ji používáte. Jonah Jones k tomu dodal: „Mapa přestala být anonymním prázdným prostorem a začala být barevná, jak jsem ji začal více používat. Když hodnotíte místa, dělá je to přátelštějšími a v novém designu se stanou zřetelnějšími. Místa jsou spojována s osobními zkušenostmi, ta, co mají nějaká hodnocení, mají u ikon žlutou záři."


Nové hledání cesty

Hledání trasy z bodu A do bodu B je intuitivnější. Nemusí se přepínat mezi trasami pro pěší či pro auta, všechny možnosti jsou ukázány jinou barvou čáry najednou. Velkým zlepšením, které jsme chtěli vidět už dávno, je,  že můžete prostě kliknout na dvě místa na mapě a dostat nápovědu trasy bez toho, abyste zadávali adresu.

Novou podobu dostává i zobrazení městské hromadné dopravy, je slibováno i zobrazení časů jednotlivých spojů. Uvidíme, jak toto bude fungovat v českém prostředí, kde jsou dosud v mnohém například pro hledání stanic MHD příjemnější Mapy.cz.

Svoji integraci dostávají i lety. Zadáte, že chcete ze San Fracisca do Philadelphie a mimo trasy se vám zobrazí i tipy na nejbližší letecké spoje.

Integrace Google Earth

Pro použití Google Earth už nebude potřeba instalace na počítač, vylepšený má být zážitek při přibližování a oddalování. Odstranění potřeby instalace umožňuje spojit klasickou plochou mapu se snadnějším přístupem do náhledu na Google Earth, vylepšené svázání mapy by se mělo týkat i dostání se k náhledů Google Street View.

Když si Google Earth oddálíte nejvíce, co to jde. Dostanete se až na oběžnou dráhu. Novinkou je, že nyní uvidíte reálný pohyb mraků.

Hodiny zábavy slibují i „Photo tours", které u jednotlivých míst spojují fotografie Googlu i uživatelů. Funguje to obzvláště u velkých turistických destinací.

Celkově se dá říci, že změny Google Maps vypadají takřka revolučně. Zjednodušují ovládání map, kladou větší důraz na fotografie a více mapy přizpůsobují individuálním uživatelům. Poslední prvek je samozřejmě odvislý od toho, jak moc vy a vaši přátelé využíváte další služby Googlu. Aby vše fungovalo jako z prezentace, je potřeba využívat  Google+, neuškodí také, pokud je v daném státě / městě dostatek hodnocení podniků skrze Google+ Local a podniky už naskočily na vlnu nutnosti co nejlepší prezentace na webu – třeba skrze zobrazování panoramatických fotografií interiérů na Google Maps. Jisté ovšem je, že Google umožněním této integrace informací dal další pádný důvod, proč to dělat.

Jak si to můžu vyzkoušet?

Zatím nezbývá než si podat žádanku a zařadit se do řady. Udělat to můžete na http://maps.google.com/preview. Přehled většiny řečeného si můžete ještě připomenout ve videu, které nové Google Maps představuje.


Zdroj: googleblog.blogspot.cz/, Techcrunch.com

Štítky dokumentu: Google Google+

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: