Google podle očekávání představil Chrome OS

8. 12. 2010 | RaTP
Včera byl ve Spojených státech podle očekávání oficiálně představen operační systém Google Chrome OS - dlouho avizovaný kompaktní cloudový operační systém generace nula, vycházející z úspěšného internetového browseru Chrome. Přestože se v dlouhodobém hledisku jedná o novinku, která může definitivně zbořit současnou stavbu operačních systémů a nastartovat mezi běžnými uživateli éru cloud-computingu, bylo přijetí spíše vlažné.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Včera byl ve Spojených státech podle očekávání oficiálně představen operační systém Google Chrome OS - dlouho avizovaný kompaktní cloudový operační systém generace nula, vycházející z úspěšného internetového browseru Chrome. Přestože se v dlouhodobém hledisku jedná o novinku, která může definitivně zbořit současnou stavbu operačních systémů a nastartovat mezi běžnými uživateli éru cloud-computingu, bylo přijetí spíše vlažné. Chrome OS totiž přináší téměř do puntíku vše, o čem se již delší dobu vědělo nebo spekulovalo. Žádné výrazné překvapení se tedy nekoná.

Systém bude nyní podroben testování prostřednictvím široké základny betatesterům, kterým budou za tímto účelem rozdány tisíce notebooků. Pilotní program je v současnosti otevřen pouze občanům Spojených států, ale po získání nutných certifikací by měl být později rozšířen do dalších zemí.

Operační systém Chrome OS je určen pro novou éru využívání počítačů, kdy velkou většinu času tráví uživatelé v prostředí prohlížeče. Je postaven a optimalizován pro non-stop konektivitu. Aplikace, stejně jako uživatelská data se budou nacházet na serverech společnosti Googlu. Systém si ovšem poradí i se situací, kdy se internetové připojení náhle přeruší.

Chrome OS by měl být v základní licenci distribuován zdarma v rámci ceny zařízení, na kterém bude nainstalován. Projekt si na sebe má vydělat především prostřednictvím umisťováním dobře cílené kontextové reklamy.

Druhou novinkou je spuštění Chrome Web Store, tedy obchodu, který uživatelům nabídne aplikace pro zařízení vybavená Chrome. V současnosti je dostupný také pouze ve Spojených státech a uvedení v mnoha dalších zemí se plánuje na začátku příštího roku. Google Web Store bude dostupný pouze přes prohlížeč Chrome. V současnosti se v něm nachází asi 500 aplikací.

Štítky dokumentu: Google Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: