Google u příležitosti 15. narozenin Google Trends zveřejnil retro žebříčky! Co Češi hledali v roce 2006?

9. 8. 2021 | redakce
Google Trends už tu jsou nejen pro marketéry celých 15 let. Google proto sestavil žebříčky nehledanějších termínů za rok 2006 z oblasti popkulturního prostoru. Připomeňte si, co tehdy „trendovalo“ mezi filmy, seriály nebo hudbou. Zdaleka to nebyla jen skupina Tokio Hotel.

Hudební skupina Tokio Hotel, oscarová herečka Keira Knightley, sci-fi seriál Hvězdná brána nebo film Zkrocená hora. To podle dat Googlu zajímalo Čechy v roce 2006. V témže roce společnost přišla s novým nástrojem Google Trends, který dodnes analyzuje popularitu vyhledávacích dotazů ve Vyhledávání Google a ukazuje tak, co právě trenduje mezi internetovou populací. Při příležitosti 15. narozenin tohoto nástroje zveřejňuje Google historické žebříčky pro Českou republiku.

V roce 2006 otevřel Google pobočku v České republice, jeho vyhledávač byl však už tou dobou po celém světě dobře známý a bylo jasné, že data z vyhledávání poměrně věrně ilustrují, co lidi v daném období nejvíce zajímá. Firma proto přišla s nápadem vytvořit speciální stránku, kde se každý bude moci podívat, co právě otřásá internetem, která příchuť zmrzliny je právě nejoblíbenější a jakého politika lidé vyhledávají nejčastěji. Tak vznikly Google Trends.

Od té doby se Trends staly důležitým zdrojem dat například pro novináře a výzkumníky, ale i pro firmy podnikající online. Pro univerzity jsou Trends v současné době důležitým nástrojem pro pochopení chování lidí během pandemie, ale stejně tak dobře dokážou posloužit, chceme-li zjistit, co se asi stane příštím módním trendem. A ukazují také to, jak se trendy ve společnosti v průběhu času mění.

Při příležitosti 15. narozenin tohoto nástroje se teď Google rozhodl zavzpomínat na staré časy. A jaký tedy byl český rok 2006 podle vyhledávání na Googlu?

Hudba - trendovaly emo, folk i rock


Zdroj: Tokio Hotel

V roce 2006 Evropu zaplavila masivní vlna "emo" a jedna z jejích hlavních představitelek, německá skupina Tokio Hotel, bourala hitparády se svými hity Rette Mich, Schrei nebo Durch den Monsun. Irský hudebník Glen Hansard účinkoval v hudebním filmu Once s valašskou rodačkou Markétou Irglovou a o rok později získali za svou úvodní píseň k filmu Falling Slowly Oscara. Britský hudebník Eric Clapton v červenci odehrál svůj vůbec první koncert v Praze, finská hardrocková kapela Lordi zvítězila v hudební soutěži Eurovize a Robbie Williams lákal fanynky na stage na svém světovém turné, v České republice se ale neobjevil. Poprockoví Ready Kirken se toho léta rozpadli a odehráli svůj poslední koncert v původní sestavě.


Nejvyhledávanější hudebníci — leden až prosinec 2006, ČR

1. Tokio Hotel
2. Glen Hansard
3. Eric Clapton
4. Lordi
5. Ready Kirken
6. Robbie Williams
7. Divokej Bill
8. Crazy Frog
9. Madonna
10. The Frames

Štítky dokumentu: Google Marketingový výzkum
Sdílejte tento článek:
Podobné články: