Google X odhaluje tajný projekt doručovacích dronů

1. 9. 2014 | Irena Šovčíková
Google už dva roky tajně pracuje na bezpilotních dronech, které by mohly rychle doručit zboží. Momentálně svůj Project Wings testuje na australských farmářích.

Stojíte si takhle před domem a naráz se z nebe snese sladká tyčinka nebo voda. To není sci-fi, ale nový projekt Google, Project Wing. Ten momentálně v Austrálii testuje doručování nejrůznějších drobností pomocí dronů.

Ačkoliv prvenství v oblasti doručování zboží pomocí malých, bezpilotních letounů má Amazon se svým projektem Prime Air, Google už na své alternativě pracuje poslední dva roky. Nyní konečně přišel čas drony a jejich možnosti řádně otestovat. A protože ve Spojených Státech není díky legistativě úplně snadné něco podobného zkoušet, stali se testujícími farmáři v Austrálii.

Až do teď nikdo netušil, že se ve výzkumné laboratoři zvané Google X pracuje na doručovacích dronech. Už v půli srpna se ale začalo testovat v terénu. Farmáři tak měli unikátní možnost vyzkoušet si, jaké to je, když zásilku nedoručí poslíček ani pošťák, ale malé hi-tech zařízení. To má konstrukci, která trochu připomíná letadlo a trochu helikoptéru. Aby se nestalo, že dron například shodí balíček jeho příjemci rovnou na hlavu nebo něco podobného, je součástí konstrukce také zařízení s názvem "vajíčko". To je konstrukce, která se vysune při klesnutí do určité výšky a na jejímž konci se nachází zásilka. Pomáhá dronu lépe určit vzdálenost od země a snadněji upustit balíček.

Původní idea Project Wing byla rychlé doručování defibrilátorů lidem, kteří měli srdeční obtíže, respektive jejich okolí. Právě rychlost totiž v takovýchto situacích může pomoci zachránit životy. Google X ale narazil na to, že po mírně byrokratickém kolečku, které by muselo předcházet vyslání drona, už ztrácí výhodu rychlého doručení. Proto se tento projekt dal spíše komerčním směrem a v současné chvíli doručuje farmářům zásilky s vodou, sladkostmi, jídlem pro psa nebo také léky. Jeho tvůrci se domnívají, že spuštěním do ostrého provozu by mohli zásadně změnit chování zákazníků. Momentálně je totiž běžným zvykem se zásobovat dopředu, dost možná právě proto, že nejsme zvyklí na doručování v rámci minut.

Momentálně Google pracuje na prototypech dronů, stejně jako aplikaci, přes kterou budou uživatelé objednávat doručení s jeho pomocí. Před vypuštěním ven jej ale čeká naprosto zásadní úkol - probojovat se americkou legistativou, která využívání dronů nedovoluje. Možná ale i tak ve výsledku předběhne i Amazon, který spuštění své služby Prime Air odhaduje za 4 až 5 let.

Zdroj: The Atlantic

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: