IKEA představuje ty nejnudnější a nejdelší pre-roll reklamy, které právě proto nepřeskočíte

2. 11. 2017 | Kristýna Vozková
U pre-roll reklam většinou nedočkavě klikáte na „Skip Ad” celých dlouhých 5 sekund. U nových neskutečně nudných reklam od IKEA strávíte dobrovolně celých pět minut. A ještě se vás od toho budou snažit odradit.

Společnost IKEA v rámci svých reklam již dlouhá léta čerpá inspiraci z běžné lidské zkušenosti a z každodenního života. V minulých letech nám představila kampaně zaměřené na jeho významné momenty, jakými je například rozvod, adopce dítěte nebo zařizování prvního společného hnízdečka. Ve své nové kampani se ale zabývá tou klasickou a všední denní rutinou. Vytvořila nesmyslně dlouhé a neskutečně nudné reklamy, na kterých je nejvtipnější právě to, že ukazují, jak nudný může náš všední život někdy být. A možná právě díky této absurditě nebudete moct od „Irresistible Pointless TrueView Ads” odtrhnout oči.

TrueView reklamy na YouTube můžete zpravidla přeskočit po pěti vteřinách. Ty se ale někdy neskutečně vlečou a vy pohledem hypnotizujete pravý dolní roh, dokud se v něm neobjeví očekávané „Přeskočit reklamu”. Značky se proto snaží využít svých pár sekund naplno. Některé na vás navalí co největší počet informací v co nejkratší době, jiným stačí, že vás vylekají, pobaví nebo překvapí. Hlavním cílem je zkrátka zaujmout.  

IKEA se ale rozhodla jít proti proudu a své diváky téměř unudit k smrti. Dokonce samotní aktéři reklamy vás celou dobu přesvědčují o tom, že byste ji měli přeskočit, protože se v ní nic zajímavého dít nebude. Sem tam se na obrazovce objeví informace o produktech, ale zbylých 5 minut budete nejspíš přemýšlet, proč vlastně ztrácíte čas a prostě je nepřeskočíte.

O čem tedy reklamy jsou? Vlastně o ničem. Takže alespoň nebudeme mít výčitky z toho, že vás připravíme o nějaké překvapení, když vám je představíme. První video sleduje mladého teenagera, který myje špinavé nádobí. Během těch několika minut, které s ním strávíte, na vás bude házet nechápavé a zpruzelé pohledy a ptát se vás, jestli to jako vážně chcete sledovat a jestli nemáte nic jiného na práci.   


V dalším se skupinka mladých lidí snaží zabavit na dost nudné párty hraním 
„páky” a ubezpečuje vás o tom, že je můžete klidně přeskočit, protože nic zajímavého stejně neuvidíte. 

Při sledování posledního videa se stanete svědky večerní klasiky v podobě filmu a muchlování u televize. To by nebylo zas tak špatné, kdyby vás dívka opakovaně neupozorňovala na to, že jste úchylové a že tam nemáte co dělat.

Podle agentury Åkestam Holst byla průměrná délka sledování videí u cílových uživatelů kolem 3 minut. S tím většina značek nepočítá ani v těch nejdivočejších snech a snaží se nacpat vše do svých jistých 5 vteřin. Tyto nekonečné a vlastně úplně zbytečné reklamy od IKEA dokoukalo 39 % sledujících až do konce.

Čím to je? Možná přirozenou lidskou zvědavostí. Sázením na to, že „v tom přece musí být něco víc”. Není. A právě to nás na kampani „Where Life Happens” baví úplně nějvíc. Ukazuje, že super reklama nemusí být nutně o něčem. On je totiž ten běžný život často skutečně právě o mytí nádobí, poflakování se s přáteli nebo objímání polštáře u televize. A IKEA toho dokázala geniálně využít.

Kam dál?

Švédský řetězec s nábytkem se s pomocí agentury Åkestam Holst snasnaží vcítit do reálného života svých zákazníků i ve svých reklamách již delší dobu. Důkazem toho je třeba v létě publikovaná reklama zachycující těžký život single matek.

Podívejte se ale také na to, IKEA podporuje otce čekající před zavřenými dveřmi. Reklamu, která přibližuje křehké pouto mezi otcem a dcerou. 

Štítky dokumentu: Kreativní reklama
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.