IKEA získala na Cannes Lions Grand Prix za přizpůsobení nábytkového designu handicapovaným

3. 7. 2019 | Aneta Birnerová
Grand Prix v kategorii Health and Wellness si z Cannes odváží pobočka reklamní agentury McCann v Tel Avivu za to, že povznesla customizaci nábytku na další úroveň.

Přibližně 1 z 10 lidí trpí zdravotním postižením, které jim z útulného domova činí nepříjemnou překážkovou dráhu. Nejen, že speciální zdravotní nábytek je většinou velmi limitovaný nabídkou designových řešení, také jeho cena je průměrně dvojnásobná

A protože mezinárodní výrobce nábytku IKEA vybudoval svou značku na dostupnosti pro každého, rozhodl se v rámci vítězné kampaně s názvem ThisAbles upravit svoje výrobky tak, aby vyhovovaly i handicapovaným.

„Dělám všechno pro to, abych fungoval jako všichni ostatní, ale když sedím doma obklopen vlastním nábytkem, cítím se jako mrzák,”  říká 32letý Eldar Yusupov v case study videu kampaně, která si letos odnesla Grand Prix v kategorii Health and Wellness

Rozsvítit světla, vstát z pohovky, otevřít skříň. Na tyto každodenní „maličkosti” se vítězná kampaň zaměřila a přišla se 13 doplňky nabízejícími vychytávky rychle dostupné pomocí 3D tisku, které handicapovaným lidem dovolí užívat si nábytku IKEA stejně jako všem ostatním. 

Doplňky  jsou dostupné zdarma na stránkách projektu ThisAbles spolu se sérií tutoriálů, jakým je například představení čtečky pro zrakově postižené.

Dalším příkladem jsou videa prezentující pomocníky pro fyzicky postižené, jakými jsou větší madlo pro otevírání skříně nebo uzpůsobený vypínač u lampy. Zde opět v hlavní roli figuruje Eldar Yusupov.

Eldar Yusupov se na kampani podílel nejen jako herec, ale hlavně jako copywriter reklamní agentury McCann v Tel Avivu, které nabídl důležitý vhled do celé problematiky, pomohl s úspěšnou diverzifikací publika a zajistil přirozené navázání kontaktu s cílovou skupinou. 

Kreativní ředitel agentury Publicis LifeBrands, Shaheed Peera ke kampani a k celé kategorii Health and wellness dodává: 

„Tato kampaň ukazuje, jak je diverzita důležitá pro naše odvětví. V dnešní době je zdraví záležitostí, ke které se může vyjádřit každý. Před sedmi nebo osmi lety jsme si nedokázali představit, že tyto značky budou hrát v naší kategorii jakoukoliv roli.”

IKEA získala nové ctitele

Přestože se původně měla kampaň týkat pouze izraelského trhu, webové stránky projektu nakonec navštívilo více než 45 tisíc lidí ze 127 zemí světa. Prodej 13 základních výrobků, na které doplňky pasují, se krátce po spuštění kampaně zvedl o 33 %. Organický dosah čítající 489 milionů unikátních uživatelů byl největší v historii izraelského marketingu a dosahoval hodnoty čtyř milionů dolarů v rámci PR. 

Diverzifikace cílení reklamy je v současné době velkým trendem a zdá se, že propagaci založené na usměvavé rodině se dvěma dětmi pomalu odzvonilo. Současný člověk (již ne pouhý konzument) si přeje vidět skutečné příběhy a interagovat s opravdovými lidmi, kteří mají své problémy a slabé stránky jako on sám. I to je jedno z poučení z 66. ročníků Cannes Lions.

Zdroj: adage.commccann.co.illovethework.com

Štítky dokumentu: Budování značky Reportáže
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.