Jak na nové nastavení náhledů fotografií u příspěvků stránek na Facebooku

2. 10. 2015 | Petr Michl
Máte trable s novým způsobem nastavení náhledových fotografií u příspěvků FB stránek, nebo jste ho ještě neviděli? Zjistěte, jak si s ním poradit.

Vkládání příspěvků je tím nejzákladnějším úkonem správců facebookových stránek. Každý přitom ví, že bez pořádné fotky v news feedu mají linky na články na externích stránkách menší šanci na zaujmutí uživatelů. Facebook nyní mění způsob jejich nastavení.

My jsme změnu objevili včera a na chvíli v nás vyvolala mírnou paniku. Pochopit novou metodu není nic složitého. Ve snaze ušetřit vám vteřiny či minuty bezradnosti jsme se ale rozhodli sepsat rychlý návod.

Facebook nabízí jako náhledové fotografie ty, co si dokáže načíst v těle článku.  Dříve si je člověk vybíral klikáním na šipky v pravém rohu prvního náhledu snímku. Po nové úpravě jsou viditelné všechny fotografie najednou v malých náhledech úplně dole.Na první pohled mate, že není nikde křížek vedoucí k odstranění těch snímků, které nejsou vaší volbou náhledové fotografie. Když si nezvolíte pouze jednu, bude pak váš příspěvek vypadat v news feedu jakou carousel, kam se vejde dva a půl fotografie v menším čtvercovém formátu. Se stejným taktéž zmenšeným nadpisem pod nimi to ale nevypadá dobře, naopak to spíš působí matoucím dojmem.Výběr se provádí tak, že kliknete na malé náhledy fotografií, které nechcete použít. Zmizí pak jejich modré orámování a číslo v pravém horním rohu.

Jak na situaci, kdy chcete mít u linku v news feedu jako náhledovou fotografii tu, kterou v článku nemáte, nebo ji nedokáže Facebook načíst dle vašich představ? Přidejte fotografii kliknutím na čtverec se symbolem „+" v dolní náhledové liště.

K tomu, aby byla použita pouze tato fotografie, musíte samozřejmě odstranit kliknutím označení dalších náhledů.

I varianta s více náhledovými fotografiemi u linku, který sdílíte s vašimi fanoušky, se dá využít ve chvíli, kdy dává smysl rozdělit váš nadpis i jeho alternativní vyznění na více fotografií. Na nadpisy pod náhledovými fotografiemi jde při zadání kliknout a nahradit je, jakýmkoliv textem chcete. Skvělého využití této techniky jsme si všimli u příspěvku stránky Český politický bizár, která láká na link na stránkách Sputnik News sdělením: "Washington Time's Up... Russia Should Lead The World, says Jiří Vyvadil," přičemž ho rozděluje na tři části přiřazené k tematickým fotkám. Obzvláště Putin osedlávající rozzuřeného žraloka při zmínce o tom, že by Rusko mělo vládnout světu, vypadá efektně. Problematické je jen to, že musí být velmi poutavé už text u prvních dvou fotografií, aby měli uživatelé motivaci klikat na šipku vedoucí k posunu na případné další náhledové fotky v carouselu.Facebook má někdy při vytváření vhodných náhledů příspěvků odkazujících na externí linky svou hlavu a nemusí vám ani žádné fotografie načíst, i když na cílové adrese jsou. Použijte v tom případě nástroj Debugger. Vložte do něj URL sdíleného linku a stiskněte Debug".
Poté spatříte, co dokáže načíst Facebook, včetně náhledu sdíleného linku v news feedu. Při opětovném využití tzv. Fetched URL" při sdílení na vaší FB stránce umí často Facebook načíst to, co předtím nedokázal. Není to stoprocentní recept nápravy, ale ve většině případů funguje.

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: