K bydlení budoucnosti nepotřebujete hypotéku, ale tiskárnu. Postaví dům za den za cenu pod sto tisíc korun

13. 3. 2018 | Kristýna Vozková
Speciální 3D tiskárna Vulcan bude tisknout levné domy pro nejchudší obyvatele světa. Během roku 2018 by jich měla vzniknout až stovka.

Až budete příště nadávat na své malé 2+kk, vzpomeňte si na to, že zhruba 1,2 miliardy lidí po celém světě nemá vlastní domov. V extrémně chudých oblastech rozvojových zemí žijí rodiny často v takřka nelidských podmínkách. Developerské firmy sice přicházejí každý den s novými projekty, žádný z nich se ale nezaměřuje na ty nejchudší vrstvy obyvatelstva.

Tento týden ale nezisková organizace New Story představila na SXSW 2018 svou gigantickou 3D tiskárnu Vulcan, která má vytvořit levné a bezpečné bydlení pro ty, co jej nejvíce potřebují. Organizace se již dříve podílela na výstavbě levných domů na Haiti nebo v El Salvadoru. Spolu se společností ICON několik měsíců testovala novou technologii, která představuje revoluci ve stavebním průmyslu.

Klasický způsob výstavby domů ve stylu cihla na cihlu je příliš pomalý – stavba zabere obvykle zhruba 13 až 20 dní usilovné práce. Cena takovýchto domů se v lokalitách jako jsou Haiti nebo El Salvador pohybuje kolem 6500 dolarů. 3D tiskárna však dokáže postavit jednopatrový dům o rozloze až 800 čtverečních metrů v rozmezí 12-24 hodin. Speciální software navíc může projekty libovolně upravovat, aby odpovídaly potřebám jejich obyvatelů. 

Standardní prototyp se skládá ze dvou pokojů, kuchyně, koupelny a verandy. Kromě základu a střechy je celý dům vytištěný. Použitým materiálem však není plast, ale malta. Ta zaručuje stabilitu a bezpečnost budovy a je snadno dostupná ve všech částech světa.

Tiskárna je navržena tak, aby se vešla na nákladní automobil a bylo ji možné dopravit i do hůře dostupných oblastí. Během samotného tisku se pak pohybuje po speciálních kolejích a nanáší jednotlivé vrstvy malty.

První vzorový domek stojí v texaském Austinu a bude sloužit jako kancelářské prostory společnosti ICON. Architekti a inženýři tak budou mít možnost testovat odolnost a bezpečnost domu takříkajíc za pochodu.  Po dokončení všech testů by se měl Vulcan přemístit do El Salvadoru a během roku 2018 tam postavit až 100 domů.

Do budoucna si však společnost klade mnohem vyšší cíle. Má v plánu nabídnout technologii vládě a umožnit tak tisknout levné domy po celém světě. Cena tiskárny by se měla pohybovat kolem 100 000 dolarů a jedna by měla vytisknout minimálně tisícovku domů, jejichž cena se má pohybovat kolem 4000 amerických dolarů. Mluvíme tedy o domech postavených za den s cenou pod 100 tisíc korun.  

Zdroje: theverge.com, fastcompany.comNew Story

Kam dál?

Pripomeňte si, jak vypadal dům, která nechala loni vytisknout společnost Apis Cor – Tento dům postavila tiskárna za 24 hodin.

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: