Komentář Jitky Dvořákové z CZC: Black Friday po česku odpočítává poslední měsíce. Jde o konec jedné chiméry?

25. 11. 2022 | Jitka Dvořáková
Bylo dlouhé období falešných 80% slev vůbec k něčemu? Dle generální ředitelky CZC, Jitky Dvořákové lidé ocení i na Black Friday spíše skutečnou slevu 20 %, které mohou věřit. Novela zákona o ochraně spotřebitele a její úprava slev může narovnat trh i nákupní svátek s pošramocenou pověstí.


Generální ředitelka CZC, Jitka Dvořáková. Zdroj: CZC

Až zásah Evropské unie dokázal ukončit léta trvající blamáž, kterou na české zákazníky každoročně připravovaly mnohé e-shopy. Nerealistické slevy ve výši 80 %, vypočítané z cen, za které obchod konkrétní zboží nikdy nenabízel. A zákazníci, kteří se na slevy nechali zlákat, aby pak porovnáním (často až po nákupu) zjistili hořkou realitu. Proč se z původního Black Friday, které mělo podpořit mimosezónní nákupy, stala vyčpělá akce? A můžeme se definitivně rozloučit s vysokými slevami?

Prazvláštní praktiky při výpočtu slev, či spíše určování původních cen produktů, procházely na českém trhu poměrně dlouho. Dalo by se říct, že je až s podivem, co zákazníci vydrželi a za jakých podmínek byli ochotni nakupovat. Během pandemie a období střídavých lockdownů se ovšem Češi naučili nakupovat online ve velkém, a spolu s tím také porovnávat ceny. A Black Friday s doporučenými cenami zboží nasazenými do oblak se brzy stalo pro mnohé nakupující spíše signálem „pozor, tady bude něco špatně“. O to víc, když se z výhodného dne či týdne stal rovnou měsíc plný nadpolovičních slev.

Zákazníci už dnes zkrátka moc dobře ví, že magická procenta dolů u ceny nejsou všechno. Chtějí ušetřit doopravdy – o to víc v současné situaci, kdy řada z nich hlídá každý výdaj. Zároveň se nebojí dát formou recenzí a zpětné vazby na sítích dát vědět, že kouzlení s cenami u nich neprojde. A na požadavky zákazníků zareagovala i EU, která svou směrnicí o ochraně spotřebitele jasně nastavila pravidla, jež by měla přimět e-shopy uvádět slevu z nejnižší ceny za posledních 30 dnů. Pro obchodníky to znamená jediné – pokud si chtějí udržet loajalitu a spokojenost nakupujících, musí být jednak maximálně transparentní a jednak se nebát zakousnout do svých marží.

Ano, někdy to je bolestivá cesta. I nám v CZC pár let trvalo, než jsme se obecnou praxi nastavování slev rozhodli změnit. Už od loňského roku ale u každého produktu zveřejňujeme graf vývoje cen a zároveň každou slevu počítáme z nejnižší ceny za posledních 30 dní. V metodice jsme dokonce ještě přísnější než Hlídač shopů, který byl v tomto směru průkopníkem a se kterým spolupracujeme už od roku 2019. Spolu s Alza.cz jsme se stali průkopníky férového přístupu k nastavování slev, ke kterému se postupně se přidávají i další e-shopy. Snažíme se o maximální transparentnost cen a v praxi již nyní provozujeme model, na který budou muset od příštího roku přejít všichni prodejci. A zpětná vazba nás utvrzuje v tom, že jsme se vydali správnou cestou. Zákazníci totiž v rámci Black Friday mnohem víc ocení skutečnou slevu 20 % než vybájených 80 %, a dávají to najevo jak počtem objednávek, tak ohlasy v recenzích.

Jak bude „očištěné“ Black Friday v praxi fungovat, můžeme jen odhadovat. My jsme na nová pravidla připraveni a jsme rádi, že řada dalších e-shopů stejně jako my obdobné kroky zavedla a zákazníci tak mohou nakupovat transparentně. Na druhou stranu je jasné, že ze strany mnoha obchodníků přijde snaha o „alternativní“ výklad směrnice a její obcházení. Je škoda, že někteří obchodníci stále nepochopili význam prozákaznického přístupu a toho, že férově nastavené slevy se jim mnohonásobně vrátí.

Tip redakce: 


Hlavní výhody a nevýhody zákona o ochraně spotřebitele z pohledu e-shopů. Zdroj: Klíčové právní novinky pro e-shopy 2022. APEK

Férové slevy, reklamace jinak, zboží ve 14 dnech opravdu jen na vyzkoušení. Přečtěte si, co vše mění novela zákona o ochraně spotřebitele

Štítky dokumentu: E-Commerce Komentář

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: