LEGO postavilo funkční Bugatti Chiron v měřítku 1:1

3. 9. 2018 | Petr Michl
Víc než milion kostek a přes 2 tisíce motorků Lego Power Functions bylo potřeba k sestavení supersportu Bugatti Chiron v měřítku 1:1. Ač je z LEGO kostek, jezdí. Jeho výkon vás překvapí.

Dánský výrobce hraček LEGO si dlouhodobě skládá svůj nejlepších marketing z vlastních kostek. Tentokrát se ale jeho marketingový tým překonal. Nechal vyrobit sporťák Bugatti Chiron v životní velikosti.  

LEGO rozhodně neprodává mezi stavebnicemi pro dospělé jen ty spojené se Star Wars. Obdivovaný supersport si můžete v mírně hranatějších proporcích a menší velikosti složit i vy. Podobně je k dispozici i model agenta Jamese Bonda, Aston Martin DB5, nebo legenadární Volkswagen Brouk. Jde přitom o stavebnice v rámci série LEGO Technic. V tomto případě je ovšem zajímavé, že model v měřítku 1:1 je pojízdný.

Šestnáctičlennému týmu trval jeho vývoj a sestavení 13 438 hodin. Aby také ne, ke stavbě bylo využito 339 různých typů dílků a celkově přes milion kostek, které k sobě nebyly připevněny žádným lepidlem. Z dílků LEGO není jen ocelový rám a bezpečnostní pásy, kola pak pocházejí přímo z Chironu.  Zajímavostí jistě je, že tento vůz vznikl v továrně LEGO v Kladně.

Model zdobí propracované detaily, včetně funkčního přítlačného křídla schopného měnit svou pozici. 

Parametry jeho výkonu vás ovšem natolik neohromí. Maximální rychlost totiž nedosahuje 463 kilometrů v hodině jako u skutečného Chironu, ale pouhých 30. Ze součástí stavebnic LEGO totiž není jen kapota vozu, ale i motor. Na něj bylo využito 2 304 motorků Lego Power Functions, 4 032 ozubených kol Lego Technic a 2 016 klikových hřídelí Lego Technic.

To vše dá teoreticky vozu výkon 5,3 koní (3,9 kW) a rychlost, kterou využijete v běžném provozu tak při omezení rychlosti u výkopových prací nebo před základní školou. V následujícím videu můžete vidět nejen další detaily vývoje vozu, ale i to, že ho dostal do rukou také testovací jezdec při vývoji Bugatti Chiron, Andy Wallace.

Pro LEGO je tento neuvěřitelně náročný kousek důkazem naplnění motta „Build for Real“, v češtině pak „S LEGO Technic stavíš doopravdy“.  Obdobné důkazy byly dodány i v minulosti, například v podobě LEGO monopostu formule 1 Renault. Tento upozorňuje ale zcela konkrétně na stavebnici Bugatti Chiron, která také není žádný  drobek. Je totiž v rozlišení 1:8.Štítky dokumentu: Formy PR Kreativní inspirace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: