Lidé z celého světa rezervují přes Airbnb ubytování na Ukrajině, využít ho ale neplánují

11. 3. 2022 | Beáta Vaňková
Tisíce uživatelů Airbnb si pronajímají ubytování na Ukrajině. Ne však proto, aby Ukrajinu navštívili, ale aby poskytli pomoc místním hostitelům, kteří se snaží přežít ruskou invazi.

Ukrajinské sídliště  po zásahu ruskou armádou. Zdroj: stock photos on Shutterstock

Volodymyr Bondarenko je jedním z mnoha ukrajinských hostitelů na Airbnb, které potkalo neštěstí. Mezi posloucháním sirén a dopisováním si s rodinou, také odpovídá zástupu hostů, kteří si rezervují jeho garsonku v centru Kyjeva, aniž by město opravdu chtěli navštívit.

„Dnes přišlo více než 10 rezervací. Bylo to překvapivé a v tuto chvíli to velmi pomáhá. Řekl jsem mnoha svým příbuzným a přátelům, že tyto peníze hodlám použít na pomoc našim lidem, kteří to v tuto chvíli potřebují nejvíce," řekl šestatřicetiletý Bondarenko pro CNN.

Tato pomoc je součástí organicky vzniklé kampaně na sociálních sítích, jejímž cílem je poslat peníze Ukrajincům, kteří potřebují finance. Spoluzakladatel Airbnb, Joe Gebbia, 7. března informoval, že  mluvčího Airbnb si hosté z celého světa rezervovali na Ukrajině ubytování v přibližné hodnotě 2 milionu dolarů. Dle mluvčího společnosti si více než polovinu ubytování si rezervovali Američané.

Společnost Airbnb kampaň sice nezačala, ale aktivně ji podporuje. Minulý týden oznámila, že nabídne bezplatné krátkodobé pobyty až 100 tisícům lidí prchajících před ruskou invazí. V současné době nabízí ubytování uprchlíkům asi 28 tisíc hostitelů Airbnb po celém světě. Příval podpory lidí přišel v době, kdy společnost Airbnb oznámila pozastavení své činnosti v Rusku a Bělorusku a připojila se tak k americkému technologickému zmrazení aktivit Moskvy.

Lidé zanechávají ukrajinským hostitelům vzkazy

Výzva k rezervaci ubytování na Ukrajině přes Airbnb začala na internetu, kde lidé vyzývali, aby si rezervovali pokoje s co nejbližším datem, aby hostitelé obdrželi peníze co nejdříve. Airbnb obvykle vydává výplatu přibližně 24 hodin po ubytování hosta. Organizátoři kampaně také nabádají, aby se lidé ujistili, že pronájmy provozují fyzické osoby, a ne firmy.

Obyvatelka New Yorku Anne Margaret Danielová si všimla příspěvků Airbnb na sociálních sítích a začala jednat. Rezervovala si dvoudenní pobyt v bytě ve Starém Kyjevě, historické čtvrti známé pravoslavnými kostely a sochami zvířat. Byt se dvěma ložnicemi je na příštích několik měsíců téměř plně obsazen. Danielová do své rezervace zahrnula vzkaz pro hostitele:

„Doufám, že jste vy i váš krásný byt v bezpečí a že ta strašná válka skončila. Jednoho dne vás přijedu navštívit, počítejte s tím, prosím. Bůh vám žehnej a Bůh buď s vámi, s vaším městem, s vaší zemí."

Její hostitelka Olga Zvirjanská brzy odpověděla: „Rádi vás uvidíme v mírumilovném Kyjevě a obejmeme.” Zvirjanská a její tři děti žily v hlavním městě několik let. Poté, co do města vtrhla ruská vojska a uvrhla město do chaosu, sbalila své děti s pár věcmi do auta a utekla do oblasti poblíž Čerkas, města ve střední Ukrajině. Stokilometrová cesta trvala devět hodin.

Nyní Zvirjanská umožňuje lidem, kteří nemají možnost dostat se z Kyjeva, aby se ubytovali v jejím bytě. Zprávy od cizích lidí jí poskytují útěchu, když se přizpůsobuje nové realitě. „Jsme naživu, ale chceme žít jako dřív. V Kyjevě je to velmi děsivé. Každé slovo podpory je cenné, ne nutně peníze." dodala.

Další ukázky konverzací mezi hostiteli a lidmi rezervujícími si ubytování, které nevyužijí, můžete nálézt v tweetech níže.

 

Airbnb se vzdává poplatků pro hosty a hostitele

Společnost Airbnb uvedla, že nabízí dočasné ubytování v sousedních zemích až pro 100 tisíc Ukrajinců, kteří prchají ze své země. Zároveň se vzdává poplatků za hosty a hostitele.

„Jsme velmi potěšeni štědrostí naší komunity v této krizové době. Někteří lidé ale varují, že podvodníci by mohli na Ukrajině založit falešné účty, aby využili štědrosti světa. Těm, kteří si rezervují pronájem doporučujeme, aby si pečlivě prohlédli nabídku a přečetli si recenze, aby se ujistili, že je hostitel legitimní a funguje již nějakou dobu,” uvedl mluvčí společnosti Airbnb Haven Thorn.

Hostitel Bondarenko z Kyjeva řekl, že ačkoliv jsou v některých městech banky zavřené a platby Airbnb se k hostitelům nemusí dostat tak rychle jako obvykle, finanční pomoc je ve světě plném teroru a nejistoty uklidňující. Stejně důležitá jsou podle něj a další hostitele slova podpory, která slyší od cizích lidí na druhém konci světa.

Zdroj: Yahoo!news, CNN travel

Tip redakce:

Společnosti Airbnb a Airbnb.org oznamují, že Airbnb.org nabídne bezplatné krátkodobé ubytování pro až 100 tisíc uprchlíků prchajících z Ukrajiny. Tyto pobyty budou financovány společností Airbnb, Inc., dárci do uprchlického fondu Airbnb.org a štědrostí hostitelů. 

Štítky dokumentu: Marketing v neziskovém sektoru

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: