Live from Space: pozorujte Zemi pohledem Mezinárodní vesmírné stanice

31. 3. 2015 | Dan Škvařil
National Geographic propojuje aktuální trendy na sociálních sítích s trasou Mezinárodní vesmírné stanice.Snili jste někdy o tom, jaké by to bylo podívat se na Zemi pohledem astronautů? National Geographic se rozhodl zprostředkovat tento sen všem. Alespoň na počítačových obrazovkách. Spolu s reklamní agenturou Mullen vytvořil webovou stránku Livefromspace.com, která neustále sleduje pohyb Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nad povrchem naší planety a zobrazuje, nad kterými státy světa se družice právě nachází.

Vesmírná stanice se pohybuje závratnou rychlostí dosahující 27 tisíc km/h. Webová stránka ovšem není jen virtuálním glóbem, který se otočí jednou za 90 minut. Je přímým přenosem digitálních trendů každé země, nad kterou stanice proletí. Návštěvníci tak mohou například sledovat, která YouTubová videa či písničky na iTunes jsou v těchto státech zrovna nejsledovanější. Dozví se, jakým jazykem se tam hovoří nebo jaké jsou tradiční pokrmy.

Stránka zároveň prozrazuje, kde se mluví stejnou řečí a ve kterých státech mají podobné chutě. Mimo jiné tak nevtíravým způsobem poukazuje na to, že i přes mnohé rozdíly sdílíme jednu planetu a máme toho společného více, než si myslíme.Projekt plní také funkci komunikačního mostu mezi povrchem Země a 400 kilometrů vzdálenou vesmírnou stanicí. Lidé mohou poslat své virtuální pozdravy přímo astronautům prostřednictvím videí či fotografií na Instagramu. Mezi mnoha účastníky, kteří tuto možnost využili, byli i kosmologické celebrity typu Stephena Hawkinga nebo Neila deGrasse Tysona. Několik málo šťastlivců mohlo dokonce pozdravit kosmonauty přímo na palubu ISS a položit jim několik otázek.


Projekt zaznamenal velký úspěch – více jak 220 tisíc shlédnutí a průměrná doby setrvání na stránce kolem dvaceti minut. A Livefromspace.com dokonce využili mnozí učitelé po celém světě jako pomůcku při výuce. V neposlední řadě přinesl svým autorům ocenění v rámci americké soutěže Shorty Awards, která se každoročně věnuje hodnocení online kampaní s krátkým obsahem. Live From Space získalo zlatou medaili v kategorii nejlepší využití technologie a stříbrnou v oblasti vizualizace dat.

Zdroje: Shortys, Livefromspace

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: