Microsoft kupuje LinkedIn za 630 miliard korun

13. 6. 2016 | Petr Michl
Microsoft dnes oznámil významný nákup. Za 26,2 miliard dolarů koupil sociální síť pro profesionály LinkedIn. Jedná se o největší akvizici ve čtyřicetileté historii společnosti.

Microsoft dnes oznámil významný nákup. Za 26,2 miliard dolarů (cca 630 miliard korun) koupil sociální síť pro profesionály LinkedIn. Jedná se o největší akvizici ve čtyřicetileté historii společnosti.

Jednoznačně se přitom nejedná o žádný odkup churavějícího. Microsoft za každou akcii LinkedIn zaplatí 196 dolarů, což je o téměř 50 % vyšší cena, než za jakou se akcie obchodovaly v pátek na burze. Na konci prvního kvartálu letošního roku měl LinkedIn 433 milionů uživatelů. Jeho tržby činily 861 milionů dolarů, operoval ovšem se ztrátou 45 milionů. LinkedIn vydělává na reklamě a na prémiových účtech, kteří využívají zejména lidé z oblasti HR.

Microsoft má konečně sociální médium

LinkedIn v posledních letech zvládl poměrně úspěšný přerod z nástěnky se CV v sociální médium akcentující obsah, kde významná část uživatelů skutečně tráví svůj čas. Microsoft můžeme považovat za technologického giganta minulosti, kterému ve srovnání s Googlem nebo Facebookem poněkud ujíždí vlak. Po této akvizici se může ale konečně pochlubit tím, že má také sociální médium.

Není náhoda, že je zaměřené na profesionály. Microsoft ostatně vydělává nejvíce na softwarových řešení pro firemní klientelu a spojení s LinkedIn v tomto ohledu vidí i CEO Microsoftu Satya Nadella, který ve zprávě oznamující spojení obou entit uvedl: "Tým LinkedInu vytvořil fantastický byznys založený na propojování světových profesionálů. Spolu můžeme urychlit jak růst LinkedInu, tak programů Microsoft Office 365 a Dynamics."


Zdroj: LinkedIn blog

Rekordní akvizice

Částka 26,2 miliard dolarů je pro Microsoft rekordní, dosud za takto vysoké peníze nekoupil. Pro srovnání: Nokia ho stála necelou čtvrtinu, 5,44 miliardy eur (cca 150 miliardy Kč). Tento obchod překonal i 19 miliard dolarů, které dal za WhatsApp Facebook. Doufejme, že finančně se Microsoftu tato koupě vyplatí více než v případě finského výrobce telefonů. Chytré telefony s Windows Phone hrají zcela marginální roli a Microsoft nyní jedná o odprodeji část společnosti zabývající se výrobou telefonů bez operačního systému.

Útržek z rozhovoru o akvizici s šéfy Microsoftu a LinkedIn můžete zhlédnout níže:

Štítky dokumentu: LinkedIn

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: