Microsoft Teams nově umí přepisovat mluvenou češtinu, zvládne v ní i živé titulky

13. 5. 2022 | redakce
Je libo automatický zápis schůzek? Nástroj nejen pro videohovory, Microsoft Teams, přichází s funkcí, kterou ocení ve většině firem. K přepisu češtiny přidává i automatickou tvorbu titulků v reálném čase na základě mluveného slova účastníků schůzky.


Zdroj: Microsoft

Společnost Microsoft v posledních dnech přichází s několika novými funkcemi ve své aplikaci Microsoft Teams, kterou využívají firmy, školy ale i řada běžných uživatelů jako nástroj ke spolupráci a komunikaci.

Microsoft Teams nyní podporuje transkripci neboli přepis řeči v češtině, která doposud chyběla. Nyní lze přímo z online schůzek vytvářet přehledné automatizované zápisy, ve kterých lze jednoduše vyhledávat důležité informace. Zároveň jsou takto provedené přepisy vhodné i k archivaci a účastníci meetingů se díky tomu mohou plně soustředit na vzájemnou komunikaci.

Druhou významnou novinkou je funkce živé titulky v českém jazyce. Jedná se o automatickou tvorbu titulků v reálném čase na základě mluveného slova účastníků schůzky, což zpřístupňuje komunikaci nejen neslyšícím, ale může pomoci zachytit všechny detaily řeči nebo dokonce lze sledovat schůzku s vypnutým zvukem.

Petr Váša, manažer divize Microsoft 365, Microsoft Česká republika a Slovensko, uvádí:

„Podle výsledků průzkumu Microsoft Work Trend Index 2022 víme, že více než dvě pětiny zaměstnanců v Česku upřednostňují well-being a zdraví před prací. S tím úzce souvisí možnost agilně se rozhodnout, zda se konkrétní schůzky zúčastnit osobně, nebo zvolit její online variantu. A i když na schůzce být nemůžete, můžete si díky funkci přepisu řeči jednoduše zpětně zkontrolovat, který z probíraných bodů se týkal vás. Funkci jistě ocení například i novináři, kterým tak odpadne povinnost přepisu rozhovorů.“ 

Pro ty, kteří pracují v širších týmech v rozdílných částech světa, nyní přichází i možnost zobrazení časového pásma a aktuálního času u každého jednotlivce na základě časového pásma, ze kterého pracuje. Díky tomu lze jednodušeji plánovat a organizovat společnou práci.

Microsoft nepřichází v tomto případě s něčím revolučním. Možnost přepisu hlasu nabízí třeba Google, Apple přímo v iPhonu. Na trhu existuje i mnoho dalších řešeních, často nabízejících i přepis audio záznamu (namátkou dictation.io, voicenotebook.com, speechnotes.co, beey.io). Skutečně kvalitní přepis češtiny bývá ale problematický. Pokud ho Microsoft Teams zvládnou, získávají v konkurenci dalších nástrojů velkou výhodu.  

Nové možnosti režimů pro přednášející

Vylepšeny byly i režimy pro přednášející ve schůzkách v Microsoft Teams. Nyní se mohou prezentující rozhodnout, jak se budou ostatním účastníkům schůzky zobrazovat. V režimech Sdílený obsah na pozadí (Standout), Vedle sebe (Side-by-side) a Reportér (Reporter) si jednoduše vyberou, zda se jejich obraz bude nacházet vlevo nebo vpravo, a mohou upravit jeho velikost. To, co dříve bylo doménou pouze profesionálních studií, se tak stává realitou každé schůzky a webináře. A to vše přímo z prostředí Teams.

 

Kde nalézt nové funkce?

Transkript:

Po spuštění schůzky v aplikaci Teams klikněte na ikonu „Více“ v hlavním panelu (označenou třemi tečkami) a stiskněte tlačítko „Spustit přepis“. Jakmile se přepis spustí, je třeba zvolit jazyk. Zvolte češtinu a v pravém podokně se vám začne objevovat přepis schůzky, který po jejím skončení naleznete uložený v sekci Chat tohoto meetingu (podobně jako když pořizujete nahrávání schůzky) a můžete ho zde také stáhnout. Stejným postupem můžete přepis také během schůzky vypnout.

Živé titulky:

Zvolte ikonu „Více“ v hlavním panelu (označenou třemi tečkami) a stiskněte tlačítko „Zapnout živé titulky“. Kliknutím na tři tečky v podokně živých titulků, které se objevilo v dolní části obrazovky, zvolte jazyk. Vyberte češtinu. Na obrazovce se vám zobrazí titulky ve zvoleném jazyce. Stejným postupem můžete titulky i vypnout.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: