Naštvaný student = hrozba miliardových ztrát pro Facebook

7. 2. 2012 | Bednářová Daniela
Facebook musí změnit způsob jakým zachází s daty svých uživatelů. Bude to mít vliv na cenu jeho akcií?

Vídeňský student práv Max Schrems se rozhodl požádat o výpis informací, které o něm shromažďuje největší sociální síť Facebook. Ke svému překvapení zjistil, že si o něm ukládá i ta data, která již dávno vymazal. Založil stránky Europe vs. Facebook a podal stížnost k irskému úřadu po ochranu osobních údajů. V Irsku je totiž hlavní základna Facebooku pro celou Evropu.


Za tři roky, po které nejrozšířenější sociální síť používal, o něm Facebook nashromáždil 1 222 stránek informací. A ani to pořád nemusí být všechno. „Facebook shromažďuje informace o lidech v 57 kategoriích, já jsem obdržel výpis jen z 23 z nich,“ uvádí Schrems.

Z Irska už přišlo první rozhodnutí o kauze, ale je poměrně nespecifické. Facebook musí změnit způsob jakým zachází s daty svých uživatelů, ale provedení je čistě na něm. Vedle lepšího přístupu k shromažďovaným datům a možnosti mazat informace o sobě by se uživatelé měli dozvědět o tom, když někdo bude na jejich fotky používat program na rozpoznání obličeje. Má na to čas do června roku 2012. Je však možné, že se tento případ podepíše i na ceně akcií společnosti - a to dokonce i poměrně podstatně. V době primárního úpisu akcií nesmí být mediální výstupy a nálada veřejnosti vůči největší sociální síti negativní - takový stav by mohl bez nadsázky vést ke ztrátě miliard. Ve vedení Facebooku si to moc dobře uvědomují. Proto také do Vídně zamířili dva jeho zástupci na jednání se Schremsem.

Evropská Unie na případ také zareagovala a snaží se nyní prosadit několik zákonů, které by mohly internetovým uživatelům v Evropě zajistit lepší ochranu informací sdílených na internetu. Jedním z navrhovaných zákonů je i právo na vymazání všech osobních informací z různých stránek a účtů.

Zdroje: www.theage.com.au, www.nytimes.com, www.europe-v-facebook.org

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: